Kobieta szefem firmy: w Polsce rzadziej niż… na Jamajce

kobiety biznesu

Kobieta stojąc na czele firmy to w Polsce rzadkość. Niewielu jednak spodziewałoby się, że pań prowadzących działalność gospodarczą jest u nas mniej niż na Jamajce. Wyprzedzają nas także Białoruś i Wyspy Bahama.

Chociaż we współczesnych czasach kobiety znacznie częściej obejmują najwyższe stanowiska w firmach niż jeszcze 20 lat temu, to wciąż jednak zdecydowanie więcej można spotkać szefów niż szefowych. Mimo to okazuje się, że w wielu krajach kobiety dochodzą w biznesie na sam szczyt i co więcej, świetnie sprawdzają się w roli dowodzących całym podmiotem gospodarczym. Takim państwem nie jest jednak Polska.

Dane przedstawione przez Międzynarodową Organizację Pracy wskazują, że na całym świecie kobiety są szefami w ok. 30% firm. W Polsce odsetek przedsiębiorstw zarządzanych przez reprezentantki płci pięknej wynosi 37,8%. Jest to wynik słaby, gdy porównamy go np. do odczytów z państw leżących w Ameryce Południowej. W Gwatemali kobiety prowadzą 44,4% firm, a w Panamie pełnią tę funkcję w 47,4% jednostek gospodarczych. Wyprzedzają nas również Mołdawia, w której 44,1% przedsiębiorstw dowodzonych jest przez kobiety, a nawet Wyspy Bahama, na których jest to 44,4% firm. Oprócz tego, przed nami znalazły się Łotwa z wynikiem 45,7% oraz Białoruś, w której odsetek pań na stanowiskach menedżerskich wynosi 46,2%. Więcej kobiet dotarło do najwyższego stanowiska również na Filipinach, gdzie piękniejsza część populacji zarządza 47,6% firm.

Dodatkowo, pod względem liczby firm prowadzonych przez kobiety, zdecydowanie wyprzedza nas mało komu znane państewko Saint Lucia, w którym panie prowadzą 52,3% firm. Tym samym, można zauważyć, że istnieją kraje, w których więcej jest przedsiębiorstw kierowanych przez kobiety niż przez mężczyzn. Poza Saint Lucią, podobnie wygląda sytuacja w Kolumbii, gdzie w 53,1% firm najwyższe stanowiska dzierżą kobiety. Liderem w tym rankingu jest natomiast Jamajka. Aż 59,3% podmiotów gospodarczych jest tam prowadzonych przez przedstawicielki płci pięknej.

Dane zaprezentowane przez Międzynarodową Organizację Pracy mogą nieco zaskakiwać, lecz pokazują, że kobiety z pewnością radzą sobie z biznesem równie dobrze jak mężczyźni. Wykazując chęć, determinację i gotowość do pracy, przedstawiciele obu płci mogą osiągnąć tyle samo, a jedyną barierą może być wyłącznie ograniczająca nas mentalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.