Kasy fiskalne dla kolejnych grup zawodowych

Kasa fiskalna

Resort finansów przygotował nowe rozporządzenie zmniejszające prawo do zwolnienia z obowiązku posiadania kas fiskalnych. Kolejne zawody dołączą do dużej grupy prowadzących działalność gospodarczą i od lat rejestrujących swoje przychody przy użyciu takich kas.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotknie od 1 stycznia 2015 r. około 70 tys. Polaków prowadzących działalność, którzy do tej pory dokumentowali swoje przychody w innych formach. Do projektu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów dołączony jest katalog sprzedaży usług i rzeczy bezwarunkowo podlegających rejestracji na kasach fiskalnych.

I tak ewidencji na kasach fiskalnych podlegać będzie sprzedaż zapisanych i czystych nośników danych, sprzedaż wód toaletowych i perfum, bez względu na wysokość osiąganych obrotów. Kasy pojawią się także u wszystkich lekarzy, dentystów i prawników – z pominięciem notariuszy. Obowiązek dotyczyć będzie też zakładów fryzjerskich i kosmetycznych oraz warsztatów samochodowych, wulkanizatorów i stacji badań technicznych. Kolejną branżą włączoną w system kas fiskalnych od nowego roku będzie gastronomia. Kasy zainstalują zakłady gastronomiczne tak stacjonarne, jak i cateringowe. Z obowiązku wyłączone zostały tylko stołówki szkolne i akademickie.

Zwolnienie z posiadania kas fiskalnych utracą także podatnicy, którzy świadczą usługi okazjonalne dla niewielkiej liczby klientów, do 20 osób rocznie, przy liczbie faktur nie przekraczającej 50. Zniknie też obecny limit 20 tys. zł po przekroczeniu którego nastawał obowiązek wprowadzenia kasy, gdyż na podstawie danych z resortu finansów, wiele firm wykazywało obroty nieprzekraczające tego pułapu, mimo wysokich kosztów własnych, co sugeruje ukrywanie części dochodów.

Mimo wejścia w życie nowych przepisów w dniu 1 stycznia 2015 r., podatnicy będą mieli jeszcze dwa miesiące na dostosowanie się do nich. Zakup kasy będzie refundowany w wysokości 90 procent jej wartości, ale nie więcej niż 700 zł. Resort finansów szacuje, że budżet państwa zyska na tych zmianach minimum 94 mln złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.