Jak zyskać fundusze na realizację biznes- pomysłów?

dotacja na założenie firmy

Wiele osób ma pomysły na świetny biznes, jednak grono z nich nigdy nie zrealizuje swojego zamysłu, bo nie ma na to pieniędzy. Co więc robić, żeby zwiększyć szanse na pozyskanie funduszy do realizacji koncepcji biznesowych?

Do najpopularniejszych sposobów pozyskania funduszy na realizację koncepcji biznesowych zalicza się występowanie o dofinansowania i dotacje ze środków unijnych lub rządowych. Można brać udział w specjalnych programach wspierających przedsiębiorczość w na poziomie regionalnym, jak i w skali krajowej. Niemniej jednak istnieją jeszcze inne opcje pozyskiwania funduszy na rozwój firmy.

W czerwcu tego roku w Trójmieście odbyła się jedna z największych konferencji technologicznych w Europie – InfoShare. Na wydarzenie składały się liczne wykłady, warsztaty i panele dyskusyjne. Był to też dobry pretekst do spotkania początkujących firm i inwestorów. Te pierwsze miały więc świetną szansę na zainteresowanie sobą bardziej doświadczonych biznesmenów, gotowych wyłożyć fundusze na rozwój ciekawego przedsiębiorstwa. Jeden z uczestników konferencji, Andrzej Babiarz przyznaje, że podczas takich spotkań inwestorzy zwracają uwagę nie tylko na sam pomysł działalności, ale również na predyspozycje właścicieli, którzy mają doprowadzić do sukcesu jednostki.

Eksperci dodają jednak, że konferencje branżowe to jedyny sposób dotarcia do inwestorów. Można próbować porozumieć się z nimi zdalnie, wykorzystując do tego media społecznościowe, np. Facebook lub LinkedIn. Można też korzystać z serwisów branżowych. Podstawową zasadą jest natomiast nieustawanie w poszukiwaniach. Trzeba pytać i dociekać, starać się nawiązywać, jak najwięcej kontaktów z ludźmi z branży. Nawet jeśli ich pomoc nie przyda się teraz, to może okazać się nieoceniona w przyszłości.

Jeśli jednak firmy jeszcze nie ma, a pojawił się jedynie rewelacyjny pomysł na jej stworzenie, można starać się o pomoc ze strony specjalnych funduszy wspierających innowacje. Można je znaleźć w sieci, gdzie za pomocą formularzy na ich stronach, zgłasza się swoje koncepcje. Jeśli okażą się interesujące, można liczyć na kontakt zwrotny. Trzeba jednak pamiętać, że większość takich funduszy wspiera firmy bazujące na nowoczesnych technologiach, dlatego innowacyjność powinna być jedną z podstawowych zasad nowo powstałej lub dopiero planowanej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.