Inkubatory przedsiębiorczości – dotlenianie gospodarki

inkubatory przedsiębiorczości

Małe i średnie firmy są niezwykle istotne w każdej gospodarce, ponieważ stanowią jej podstawę. Oznacza to, że panujący wśród nich kryzys przekłada się na trudną sytuację praktycznie całej gospodarki. Dlatego tak ważne jest to, by je wspierać. Pomoc takim przedsiębiorstwom oferują głównie samorządy lokalne, choć czasem zajmują się tym także uczelnie. To one są odpowiedzialne za tworzenie tzw. inkubatorów przedsiębiorczości, które ratują małe i średnie firmy trapione przez poważne problemy i zagrożone upadkiem.

Inkubatory przedsiębiorczości proponują wielopłaszczyznową pomoc dostosowaną do konkretnych problemów danej jednostki gospodarczej. Jeżeli jest taka potrzeba, to służą poradami odnoszącymi się do tego, co może zrobić zarząd takiej firmy, by wyprowadzić ją na prostą i ochronić przed likwidacją. Udzielają wskazówek, odsyłając do innych instytucji, które mogą pomóc w konkretnej sprawie. Są zatem kopalnią wiedzy, której często brakuje początkującym przedsiębiorcom. Niemniej jednak, specjaliści zatrudnieni w inkubatorach przedsiębiorczości pomagają również w opracowywaniu strategii dających szanse na wyciągnięcie firm z tarapatów, czy też w tworzeniu planów oszczędnościowych.

Poza samymi wskazówkami, inkubatory pomagają również w poszukiwaniu odpowiednich nieruchomości, które będą mogły służyć za biura bądź magazyny firmowe. Tego typu wsparcie dotyczy nie tylko tych istniejących już jednostek, ale również firm, które są dopiero powoływane do życia. Inkubatory przedsiębiorczości mogą pomagać w organizowaniu księgowości dla powstających firm, w przejściu przez wszystkie niezbędne procedury urzędowe, a nawet w zaopatrzeniu jednostki w podstawowe wyposażenie firmowe. Najczęściej inkubatory pokazują, jak można to wszystko uzyskać za stosunkowo niewielką cenę.

Biorąc pod swoje skrzydła poczatkującą firmę, inkubatory mogą także zapewnić jej zwolnienie ze składek płaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i pomóc w uzyskaniu za niewielką kwotę rocznego dostępu do wielu usług i biur. Zalicza się do nich m.in. dostęp do internetu, możliwość korzystania z salek szkoleniowych czy sprzętu komputerowego. Niektóre inkubatory pomagają nawet wprowadzić spółkę na giełdę. Taka pomoc sprawia, że przedsiębiorstwa mają szansę skupić się na rozwoju, nie przejmując się w zbyt dużym stopniu kwestiami organizacyjnymi i finansowymi. Są odciążane z wielu obowiązków, a to zwiększa motywację ich założycieli oraz napawa ich większą wiarą w powodzenie biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.