Google docenia polskich przedsiębiorców

innowacyjność

28 Polaków, aż tylu znalazło się w setce najbardziej innowacyjnych liderów w ramach projektu New Europe 100, a decydowali o tym Google, Res Publica wspólnie z Funduszem Wyszehradzkim i Financial Times.

Projekt New Europe 100 jest pierwszą edycją wyboru stu liderów innowacji z Europy Środkowo – Wschodniej, którą to listę przygotowują wspólnie międzynarodowe instytucje. Wyróżnienie ludzi, którzy osiągnęli sukces zawodowy wdrażając nowe pomysły w życie i dzięki temu mają znaczący wpływ na zmiany dokonujące się w gospodarce, nauce i kulturze danych państw, ma na celu wspieranie takich postaw w krajach dawnego bloku wschodniego. Ten region mimo odzyskania niepodległości przed 25 laty, ciągle jeszcze ma sporo do nadrobienia w strategicznych dziedzinach życia w stosunku do krajów tzw. „Starej Europy”.

Pojedyncze osoby czy zespoły ludzi wyróżnionych w New Europe 100 działają w różnych dziedzinach, od biznesu (38% ) poprzez naukę (15%), media i sztukę (17%), a kończąc na polityce (30%). Najwięcej wyróżnionych pochodzi z Polski (28), na drugiej pozycji znalazła się Słowacja (16), później Czechy (14) i Węgry (8). Dla porównania najmniej innowatorów znaleziono w Azerbejdżanie i Chorwacji – po 1 osobie.

Jeśli chodzi o średnią wieku z całej listy 100 wynosi ona 35 lat, natomiast wśród 16 najmłodszych z grupy jest piątka Polaków, z najmłodszą wśród wszystkich 17-letnią licealistką z Piotrkowa Trybunalskiego, Joanną Jurek. Młoda Polka jest autorką bezinwazyjnej metody dostarczania leku do komórek nowotworowych u chorych z rakiem trzustki, została też laureatką Międzynarodowego Konkursu Naukowego. Spośród przedstawicieli polskiego biznesu na liście znalazł się m. innymi Marcin Beme właściciel firmy Audioteka.pl, zajmującej się produkcją i dystrybucją audiobooków.

Pełna lista laureatów projektu New Europe 100 znajduje się na stronie ne100.org.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.