Fundusze unijne a przyszłość stref ekonomicznych

SSE

Specjalne strefy ekonomiczne to regiony, w których przedsiębiorcy mogą liczyć na wyjątkowo dogodne warunki prowadzenia firm. Jedną z zalet SSE są przyznawane firmom ulgi podatkowe. Jednak UE chce zmienić zasady ich udzielania. Okazuje się, że Unia Europejska chce ustalić nowe zasady przyznawania przedsiębiorstwom pomocy w konkretnych regionach. Zmiany te będą miały dotyczyć zarówno funduszy pozyskiwanych z UE, jak też pomocy finansowej udzielanej przez państwo. Wiceminister gospodarki przyznaje, że w związku z tym, w niektórych częściach kraju pomoc publiczna będzie miała mniejsze rozmiary niż do tej pory.

Wśród planowanych zmian pojawić mają się te związane z zasadami działania specjalnych stref ekonomicznych. Co prawda, firmy działające na ich terenie nadal będą mogły korzystać z różnych udogodnień, jednak będą one nieco ograniczone. Planowane są m.in. zmiany dotyczące zwolnienia z 19-procentowego podatku dochodowego CIT. Dotychczas firmy działające w SSE nie musiały go płacić, ale istnieje prawdopodobieństwo, że zostanie on wprowadzony, choć może być niższy niż w pozostałych firmach, funkcjonujących poza SSE.

Unia Europejska chce, żeby przedsiębiorstwa działające w specjalnych strefach ekonomicznych były bardziej innowacyjne, ponieważ to daje im większe szanse na rozwój i utrzymanie się na rynku. Żeby firmy spełniały te warunki, będą mogły korzystać z „Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”. Unia ma na niego przeznaczyć 8,6 miliarda euro. Większa część tej kwoty ma służyć wspieraniu innowacyjności w firmach, a także prowadzeniu przez przedsiębiorstw prac badawczo-naukowych. W ten sposób, jednostki gospodarcze zyskają ogromne szanse na dynamiczniejszy rozwój.

Poza tym unijne fundusze będą wydawane na wyrównanie warunków dla inwestorów działających przed 2008 r., jak i dla tych, którzy weszli na rynek po 2008 r. Podjęte zostaną czynności mające na celu m.in. dobranie odpowiedniej kadry, która będzie najlepiej realizowała potrzeby poszczególnych firm funkcjonujących w SSE. Firmy wciąż będą mogły liczyć także na pomoc w załatwianiu spraw związanych z inwestycjami, ziemię pod inwestycje otrzymywaną po dogodnej cenie oraz na zwolnienie od podatku płaconego od nieruchomości. Oznacza to, że nawet, jeśli pomoc dla firm w SSE zostanie ograniczona, to i tak wciąż będzie to opłacalna opcja dla większości przedsiębiorstw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.