Masz firmę w domu? Za śmieci zapłacisz 2 razy

śmieci

Autor: mjaniec

Kwestia opłat za wywóz śmieci przykuwa uwagę Polaków już od dłuższego czasu. Od dawna było bowiem wiadomo, że ceny wzrosną, jednak nie było wiadomo, o ile. Dzisiaj wiemy już, że podwyżki rzeczywiście są nieuniknione. Co więcej, nie będziemy mogli sami decydować o tym, jaka firma zajmie się wywozem naszych odpadków. Tę decyzję podejmie gmina lub urząd miasta. Właśnie to ograniczenie konkurencji przekłada się na wzrost cen.

Mimo świadomości, że od połowy bieżącego roku wywóz śmieci będzie droższy, chyba nikt nie spodziewał się, że nowy cennik tak mocno uderzy w przedsiębiorstwa mające swoje siedziby w domach właścicieli. Okazuje się, że te osoby, które prowadzą firmę z własnego mieszkania, będą musiały uiszczać podwójną opłatę za pozbycie się śmieci. Chociaż brzmi to wręcz niedorzecznie, to jednak tacy przedsiębiorcy naprawdę będą musieli osobno opłacać wywóz śmieci z własnego domostwa, a osobno ze swojej firmy. I nikt nie zwraca przy tym uwagi na fakt, że mieszkanie i biuro mają identyczny adres.

Koniecznie trzeba przy tym pamiętać, aby jeszcze przed końcem czerwca rozwiązać umowę z firmą, która dotychczas wywoziła nasze śmieci. W innym przypadku, będziemy płacili zarówno tej obecnej, jak i tej drugiej, którą wyśle do nas lokalny samorząd. Nie ma możliwości zastąpienia usług świadczonych przez jednostkę wybraną przez gminę żadną inną. W związku z tym, stracimy możliwość szukania przedsiębiorstw oferujących najniższe ceny.

W zależności od wielkości pojemników ze śmieciami, które będą opróżniane, a także od tego, ile razy tygodniowo konieczny będzie wywóz śmieci, usługa ta będzie kosztowała w największych polskich miastach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Przy ustalaniu cen znaczenie będzie miała też segregacja – pozbycie się śmieci niepodzielonych w zależności od materiału, z którego są zrobione, będzie droższe.

Ciekawić może jednak fakt, że już teraz wiadomo, iż kontrola wywozu śmieci generowanych przez firmy prowadzone w domu będzie praktycznie niemożliwa. Jeśli zdecydujemy się wyrzucać firmowe papiery do domowego śmietnika, to być może uda nam się choć trochę ograniczyć ilość opróżnianych pojemników. Z tego też względu przedsiębiorcy spodziewają się, że opłata za wywóz śmieci z domowego biura będzie obligatoryjna, a podstawą do jej naliczania stanie się samo prowadzenie działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.