Jaka firma na wsi? Pomysły Polaków

agroturystyka

Wprowadzając program dopłat pomagających w otworzeniu własnej firmy, polski rząd zachęca obywateli do zakładania działalności gospodarczej. Mimo dobrych chęci, nie wszyscy jednak mają pomysł, który daje rzeczywiste szanse na sukces. Szczególnie trudno jest o utrzymanie firmy na wsi, ponieważ ciężko jest znaleźć niszę zapewniającą stały przypływ klientów. Jakie były najciekawsze z dotychczasowych pomysłów na przedsiębiorstwo działające na terenach wiejskich?

Do najpopularniejszych opcji zarabiania na wsi należą gospodarstwa agroturystyczne. Żeby jednak mieć szansę na pozyskanie satysfakcjonującej grupy klientów, muszą one znajdować się w miejscowościach mających coś do zaoferowania. To dobre rozwiązanie na wsiach leżących w okolicy jezior, gór. Jeśli okolica jest mniej atrakcyjna, to agroturystyka może stanowić jedynie uzupełnienie standardowej działalności rolniczej. Jeśli pozwalają na to warunki geograficzne, można też zdecydować się na świadczenie usług takich, jak wypożyczanie kajaków bądź innych sprzętów wodnych lub czarter jachtów. To działalność, która może być prowadzona równolegle z agroturystyką.

Jedną z bardziej zaskakujących propozycji, które pojawiły się w ostatnich latach była otwarta na wsi firma produkująca meble na zamówienie. To szczególnie dobra koncepcja dla osób, które parają się stolarką i posiadają miejsce na stworzenie własnej stolarni. Dla niektórych osób taka działalność to połączenie zarabiania z pasją. Można też wyspecjalizować się w tworzeniu mebli dziecięcych lub łazienkowych na wymiar.

Coraz częściej zdarza się też, że na wsiach powstają zakłady fryzjerskie oferujące strzyżenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zdarza się nawet, że zakres ich usług jest poszerzony o zabiegi kosmetyczne, typu manicure czy pedicure. Kolejną propozycją jest otwarcie domu weselnego. Najpierw trzeba jednak wejść w posiadanie odpowiednio dużego pomieszczenia. Musimy też zadbać o to, by wnętrze było elegancko urządzone. Trzeba przy tym liczyć się z faktem, że będzie to raczej dodatkowy zarobek, a nie źródło dochodów, ponieważ nie da się zapewnić stałej liczby klientów.

Następne propozycje do stworzenie wioski tematycznej – początkowo tematyka była związana głównie z historią regionu, lecz w Polsce są już wioski hobbitów, bajek itp. Przy odpowiednich terenach do dyspozycji, można też otworzyć park linowy. Przy okazji tego ostatniego, można pomyśleć o sportach ekstremalnych – zorbingu, paintballu czy wyścigach na quadach.

3 komentarze.

  1. Pomysłów na to jaką firmę otworzyć na wsi jest bardzo wiele, począwszy od rolnictwa, poprzez drobną produkcję, na usługach kończąc. Osobiście uważam, że wiele jest do zrobienia w branży rekreacja i turystyka.

  2. Chciałbym uruchomić drobna wytworczosc, maly zakład w niedużym miasteczku. Może ktoś ma propozycje.

    • Ryszard pisze:

      Może rękodzieło artystyczne byłoby dobrym rozwiązaniem? Możesz działać albo jako wytwórca, albo pośrednik (lub połączyć te dwie funkcje). Prawda taka, że jako pośrednik zarobisz dużo więcej, tylko musisz stworzyć sobie dobrą sieć wytwórców dostarczających Ci ciekawych produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.