Finansowanie mezzanine: 200 mln euro na rynek nieruchomości

budowa

Autor: jan.gosmann

Finansowanie typu mezzanine to rodzaj finansowania łączącego w sobie formę dłużną oraz kapitałową. Oznacza to, że jednostka chcąca rozpocząć inwestycję, częściowo sama ją opłaca, a częściowo korzysta z pomocy podmiotów zewnętrznych. Najczęściej z takiej opcji korzystają spółki o średniej wielkości, jednak coraz chętniej na takie działania decydują się też giganci działający w różnych branżach.

Niedawno w mediach pojawiła się wiadomość o planach firm Griffin Real Estate, która chce zainwestować aż 200 milionów euro, aby pobudzić polski rynek nieruchomości komercyjnych. Cała kwota miałaby zostać przeznaczona właśnie na finansowanie typu mezzanine. Jednostka specjalizująca się w tworzeniu luksusowych apartamentów chce poszerzyć swoją działalność, mając udziały również w budynkach komercyjnych.

Największe zainteresowanie firma wykazuje inwestowaniem w centra handlowe. Poza tym, przedsiębiorstwo chce również uczestniczyć w finansowaniu biurowców i hoteli. Jak zapewniają pracownicy firmy, negocjacje w sprawie inwestycji zostały już rozpoczęte. Na razie wiadomo, że GRE szczególnie zależy na inwestycji w nieruchomości bankowe. Firma skupia się na polskich bankach zajmujących się nieruchomościami komercyjnymi. Ponadto, w obrębie zainteresowań firmy znajdują się banki niemieckie i austriackie.

Firma Griffin Real Estate działa na terenie Europy Środkowej i Wschodniej, jednak 200 milionów euro postanowiła zainwestować w Polsce, ponieważ jej zarząd twierdzi, iż właśnie w naszym kraju panują najlepsze warunki do tego rodzaju inwestowania na rynku nieruchomości. Na razie jednostka planuje rozpoczęcie budów w Warszawie oraz w kilku innych, większych miastach Polski.

Pracownicy GRE podkreślają, że Polska, jako kraj rozwijający się, ciągle jeszcze narzeka na niedobór nieruchomości komercyjnych. Są przy tym pewni, że ten rynek długo jeszcze nie zostanie wypełniony. Zaznaczają, że bezustannie istnieje zapotrzebowanie na nowe lokale firmowe, a dodatkowo, wiele przedsiębiorstw chce zmienić dotychczasowe biura, przenosząc się do tych bardziej nowoczesnych.

Zważywszy na fakt, że GRE inwestowało do tej pory w naprawdę ekskluzywne apartamenty, można mieć pewność, że także powstające przy jej udziale biurowce będą zachwycały klientów. Można spodziewać się, że będą one kierowane głównie do tych firm, które przywiązują dużą wagę do wyglądu swoich biur i ich wysokiego standardu.

Jeden komentarz.

  1. mikol pisze:

    200 ml euro? Zobaczcie co się dzieje w nieruchomościach magazynowych – śledzicie bazę Jartomu? Strefy ekonomiczne w końcu są dostępne, można przejmować magazyny w dobrych wycenach. Spodziewaliście się czegoś takiego te 2 lata temu? A pamiętajmy, że strefy mają działać do 2025 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.