Famur i Kopex – będzie połączenie spółek?

kopalnia węgla

Coraz więcej wskazuje na to, że polskie spółki Famur i Kopex zdecydują się na fuzję. Po tym, jak pojawiła się informacja o ich możliwym połączeniu, akcje obu jednostek zaczęły wyraźnie zyskiwać na wartości. Jak podano do wiadomości publicznej, to Famur wyszedł z propozycją, żeby przenieść na niego dorobek Kopeksu w zamian za akcje Famuru. Na razie rozpoczęto dopiero rozmowy, jednak według ekspertów, istnieje spore prawdopodobieństwo, że taka transakcja dojdzie do skutku. Dodatkowo, zarządcy Famuru poinformowali, że mają możliwość nabycia 10-procentowych udziałów w Kopeksie.

Zaraz po ogłoszeniu możliwości dokonania fuzji na obu spółkach, ich akcje poszybowały w górę. W krótkim czasie papiery należące do Famuru zaczęły drożeć o ok. 3%, natomiast walory Kopeksu zyskiwały na wartości niemal 8%. Mimo to, okazuje się, że nie wszystkim odpowiadają te plany. Jeden z największych akcjonariuszy Kopeksu, Krzysztof Jędrzejewski, w którego posiadaniu znajduje się 59% akcji tej jednostki zapowiedział już, że nie sprzeda swoich papierów ani nie zgodzi się zamienić je na walory Famuru. Według wstępnych propozycji, wymiana miałaby dokonywać się na zasadzie 1 akcja Kopeksu za 2 akcje Famuru.

Zarówno Kopex, jak i Famur zajmują się produkcją sprzętu wykorzystywanego w przemyśle wydobywczym. Zakłada się, że ich połączenie pozwoliłoby zwiększać wyniki poprzez optymalizację oferty dla kopalń. Dodatkowo, fuzja miałaby doprowadzić do zwiększenia produktywności produkcji maszyn wydobywczych, a także ułatwiłaby ekspansję spółek na rynki zagraniczne. Przy okazji, podreperowanie budżetu pomogłoby w uzyskaniu funduszy na dalszy rozwój i późniejsze zwiększanie dochodów.

Po ewentualnej fuzji Famuru i Kopeksu nadwyżka finansowa Famuru miałaby zostać przeznaczona na polepszenie struktury kapitału Kopeksu. To natomiast doprowadziłoby do obniżenia presji na sprzedaż aktywów. Oprócz tego, rady nadzorcze spółek miałyby być powoływane na zasadzie wzajemności – w radzie nadzorczej Kopeksu miałby znajdować się członek rekomendowany prze Femur, a Femur pomagałby w wyborze członka rady nadzorczej Kopeksu. Plany obu spółek są na tyle poważne, że Femur zapowiedział, iż do końca tego miesiąca złoży do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na dokonanie fuzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.