Doświadczenie – główne kryterium rekrutacyjne wśród pracodawców?

doświadczenie zawodowe

Doświadczenie – to ono jest najbardziej pożądane przez pracodawców na rodzimym rynku pracy. Wspomina się o nim w największej liczbie ofert pracy publikowanych w sieci. Tak przynajmniej wynika z zasobów, do których dotarła wyszukiwarka ofert pracy Adzuna. Pozwoliła ona sprawdzić hasła najczęściej zawierane w ogłoszeniach publikowanych w Polsce oraz w 7 innych krajach. Fakt, że w Polsce najczęściej mówi się o doświadczeniu jest o tyle ciekawy, że zagranicą coraz częściej odchodzi się od tzw. kwalifikacji twardych i stawia się na te miękkie takie, jak np. umiejętność pracy w grupie, zdolności organizacyjne, charyzma, umiejętność zarządzania personelem, rozplanowywania pracy.

Polscy pracodawcy okazują się jednak być tradycjonalistami. Poza tym, że oczekują od kandydatów doświadczenia na podobnym stanowisku, to dodatkowo, zależy im na tym, by posiadali wykształcenie związane ze stanowiskiem. Dla większości osób szukających pracy jest to oczywiste, ponieważ zakładamy, że wiedza i umiejętności pozyskane na poszczególnych etapach edukacji sprawiają, iż jesteśmy przygotowani do wykonywania określonej profesji. Wciąż bardzo duże znaczenie ma również znajomość języka angielskiego. W niektórych firmach stawia się też na znajomość innych języków – np. niemieckiego czy rosyjskiego. Istotna jest umiejętność obsługi komputera, która w dzisiejszych czasach okazuje się być niezbędną na wielu stanowiskach pracy.

Jeśli chodzi o kwalifikacje miękkie, jakich oczekują pracodawcy prowadzący rekrutację na terenie kraju, to oczekuje się głównie dynamiczności w działaniu. Zwraca się również uwagę na komunikatywność, która zapewnia dobre relacje w pracy zarówno we współpracownikami, jak i szefostwem. Liczy się też dyspozycyjność, samodzielność oraz umiejętność pracy zespołowej.

A co z tymi, którzy są młodzi, bezrobotni i nie mają szansy na zdobycie doświadczenia? Eksperci są zgodni, co do tego, że warto uczęszczać na wszelkie praktyki i staże, ponieważ nawet, jeżeli są bezpłatne, to jednak mogą zostać wpisane do przyszłego CV. Przydatne będą też kursy i szkolenia pogłębiające wiedzę, podnoszące kwalifikacje. Takie osoby powinny też starać się rozwijać w sobie kwalifikacje miękkie, by to właśnie nimi nadrabiać niedobory w zakresie doświadczenie zawodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.