Anioły biznesu

anioł biznesu

pressmaster/bigstockphoto.com

Aniołowie biznesu to osoby fizyczne, które inwestują swoje prywatne pieniądze w przedsięwzięcia biznesowe na wczesnym etapie ich rozwoju, gdzie można liczyć na duży potencjał wzrostowy. W takim przypadku anioł biznesu staje bardzo często udziałowcem takiego przedsięwzięcia, przy czym jego zadanie polega na wspieraniu rozwoju biznesu za pomocą swojego kapitału, a także wiedzy, doświadczenia oraz sieci kontaktów.

Aniołowie biznesu odgrywają ogromną rolę zarówno w rozwoju, jak i w funkcjonowaniu rynku kapitałowego. Przede wszystkim pomagają pokonać przedsiębiorcom tzw. „lukę kapitałową” czyli brak źródeł finansowania na wczesnych etapach rozwoju firmy. Stanowi ona niestety największą przeszkodą w rozwoju ciekawych, innowacyjnych oraz ambitnych projektów biznesowych (www.aniolybiznesu.org). Z danych nt. rozwoju MŚP wynika, że wielu przedsiębiorców napotyka na trudności w momencie kiedy własne środki zostaną już przez nich wykorzystane na uruchomienie działalności, a firma nie jest jeszcze dostatecznie długo na rynku, aby starać się o wsparcie bankowe lub od kapitał od inwestorów instytucjonalnych (w postaci funduszy venture capital bądź private equity).

Jednym z przykładów inwestycji aniołów biznesu jest firma „W biegu Cafe”. Jest to sieć kawiarni, które są otwierane w największych miastach w Polsce, najczęściej w centrach miast bądź dużych galeriach handlowych. Pierwsze lokale powstały w 2005 roku, gdzie ich właściciel posiadał własny kapitał na założenie dwóch takich punktów (w Krakowie i w Warszawie). Dzięki pomocy anioła biznesu, który zainwestował kilka milionów w „W biegu Cafe” udało się otworzyć dodatkowe kawiarnie m.in. w Sopocie, Gdańsku, czy Wrocławiu i Łodzi. Anioł biznesu w zamian za swoje finansowe wsparcie otrzymał jednocześnie 50 % udziałów w firmie (www.pi.gov.pl).

Wsparcie aniołów biznesu nie polega wyłącznie na „zaaplikowaniu” zastrzyku finansowego. Aniołowie biznesu to doświadczeni przedsiębiorcy, którzy również rozpoczynali własne biznesy, a to wiąże się z olbrzymim doświadczeniem, które może być niezwykle pomoce dla początkującego przedsiębiorcy, szczególnie w zakresie możliwych do popełnienia błędów na pierwszym etapie realizacji inwestycji, a także wykorzystywania ograniczonych zasobów. Ponadto znając zasady funkcjonowanie przedsiębiorstwa w dużej skali, aniołowie wiedzą co należy zastosować w firmie już na starcie, aby zapewnić jej sukces. Wartością nieprzecenioną jest również możliwość osobowego zaangażowania się anioła biznesu w działanie firmy. Ponadto aniołowie biznesu potrafią docenić innowacyjne pomysły na założenie firmy, zupełnie inaczej niż w przypadku banków, które traktują nowości jako ryzykowne działania. W takiej sytuacji banki wymagają od początkującego przedsiębiorcy historii przychodów i zabezpieczeń. Dla aniołów biznesu nie jest to potrzebne, dzięki czemu wiele innowacyjnych pomysłów ma szanse się dalej rozwijać i udoskonalać (www.amberinvest.org).

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.