9,5 mln zł dla bezrobotnych Opolan, którzy chcą założyć firmę

pieniądze

Autor: scrappy annie

Mieszkańcy województwa opolskiego otrzymają szczególną pomoc w założeniu własnej firmy. Do podziału między wszystkich, którzy chcieliby wystartować z własnym biznesem jest 9,5 miliona złotych. Daje to szansę na wspomożenie nawet 180 przedsiębiorstw. Środki pochodzą z trzech różnych projektów unijnych, ale wszystkie zostały przyznane naszemu krajowi w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Ich rozgospodarowaniem na Opolszczyźnie zajmą się natomiast Stowarzyszenie Promocja Przedsiębiorczości, Uniwersytet Opolski oraz firma Consultor Sp. z o.o. Przez cały sierpień prowadzony był już nawet cykl spotkań dla wszystkich zainteresowanych uzyskaniem dotacji. Odbywały się one w specjalnie stworzonych punktach informacyjnych.

Dofinansowania na założenie własnej firmy są przeznaczone dla osób między 18. a 30. rokiem życia lub też dla tych, którzy mają więcej niż 50 lat. Oprócz tego, o dotację starać mogą się ludzie niepełnosprawni, długotrwale bezrobotni, a także mieszkańcy wsi. W każdym z przypadków muszą to być jednak ludzie nie mający pracy i zupełnie nieaktywni zawodowo. Sierpniowe spotkania informacyjne pokazały, że zainteresowanie dofinansowaniem jest bardzo duże. W ramach każdego ze wspomnianych projektów na wsparcie Opolan przeznaczone zostały ok. 3 miliony złotych.

Szacuje się, że jedna osoba będzie mogła otrzymać pomoc w wysokości nie przekraczającej 40 tysięcy złotych. Wyliczono, że jeden projekt ma zostać rozdzielony na 60 osób. W zależności od konkretnych potrzeb wynikających z charakteru otwieranej firmy, pieniądze otrzymane z programu dofinansowań będzie można wydać na sprzęty niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, na pozyskanie lokalu firmowego zarówno w przypadku jego wynajmu, jak również remontowania i dostosowywania do wymagań przedsiębiorcy, ale też na szereg innych wydatków ściśle związanych z prowadzoną firmą.

Dodatkowo, osoby otwierające nową firmę będą mogły liczyć na wsparcie pomostowe, które może być wypłacane przez pół roku lub cały rok, w zależności od tego, z którego projektu pochodzą fundusze. Dzięki temu, świeżo upieczeni przedsiębiorcy będą posiadali pieniądze na opłacanie wszelkich podstawowych spraw takich, jak choćby księgowość lub rozreklamowanie produktów czy usług. Ich wysokość może wynosić od 800 zł do 1000 zł miesięcznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.