O 17 % wzrosły przychody polskich firm informatycznych

branża IT

Polskie firmy informatyczne notują coraz lepsze wyniki finansowe. Według najnowszych danych zawartych w raporcie na temat największych firm sektora IT, przychody tych jednostek wzrosły w 2013 r. aż o 17%, wynosząc tym samym 50,5 miliarda złotych. Takie informacje opublikowane zostały na podstawie ankiet, które przeprowadzono wśród przedsiębiorstw informatycznych notujących rocznie przychody wynoszące minimum 1 milion złotych. Okazało się, że w Polsce w minionym roku funkcjonowały 302 takie jednostki. Było ich zatem o 31 więcej niż rok wcześniej. W 2012 r. na terenie naszego kraju tak wysokie przychody udało się zyskać 271 firmom z sektora IT.

Jeżeli chodzi o odnotowane przez wspomniane podmioty zyski w wysokości 50,5 miliarda złotych, to była to wyraźna zwyżka, gdy wspomnimy, że rok wcześniej przychody wśród największych firm informatycznych wynosiły 43,6 miliarda złotych. Najwyższymi przychodami były te uzyskane przez firmy ABC Data oraz Action. W obu przypadkach udało się bowiem przekroczyć poziom 4 miliardów złotych. Według szczegółowych danych, pierwsza z jednostek zarobiła w 2013 r. 4,47 miliarda, natomiast druga 4,38 miliarda złotych.

Natomiast jeśli chodzi o klientów, do których kierowane były produkty i usługi informatyczne oferowane przez uwzględnione w raporcie firmy, to były to głównie urzędy należące do administracji publicznej. Dały one zarobić firmom IT łącznie 2,58 miliarda złotych. Rok wcześniej były to okrągłe 2 miliardy, co daje bardzo dużą zwyżkę na przestrzeni analizowanych 12 miesięcy. Oprócz tego, ważnym odbiorcą usług informatycznych był sektor telekomunikacyjny. W jego przypadku wydatki na produkty i usługi IT praktycznie nie różniły się od tych poniesionych przez urzędy. Poza tym, spory wkład w przychody polskich firm informatycznych mieli klienci należący do grupy małych i średnich przedsiębiorstw. Pozwolili im zarobić 2,55 miliarda złotych. Z oferty tych samych firm bardzo często korzystały jednostki działające w sektorze bankowym oraz handlowym. Pierwsza z tej grupy wydała na produkty i usługi z zakresu IT w minionym roku 2,27 miliarda złotych, a druga 2,20 miliardów.

Tworząc raport dotyczący sytuacji na rynku IT, pytano również o wyzwania, jakie stawia się tej branży. Firmy korzystające z usług informatycznych przyznały, że najważniejsze będą działania związane z rozwojem mobilności i chmurą obliczeniową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.