10,5 mld euro z UE na wsparcie lokalnych biznesów

flaga UE

Yanni Koutsomitis/flickr.com

Już wiadomo, że kolejne środki unijne, pochodzące z puli na lata 2014-2020, będą przeznaczone na pomoc polskim firmom. Województwa chcą udzielać wsparcia lokalnym przedsiębiorstwom. Na ten cel mają przeznaczyć nawet 10,5 mld euro!

Kolejna część wywalczonej dla Polski puli unijnych pieniędzy zostanie przeznaczona na pomoc dla rodzimych firm. Tym razem z funduszy na lata 2014-2020 województwa chcą wydać ponad 10 miliardów złotych! Z takiej możliwości skorzystać chce wszystkich 16 regionów naszego kraju. Pieniądze miałyby trafić do lokalnych przedsiębiorstw i posłużyłyby do pobudzenia ich rozwoju.

Firma doradcza Grant Thornton postanowiła sprawdzić, jakie są szczegółowe plany poszczególnych władz lokalnych. Okazało się, że najwięcej na pomoc dla firm wydać zamierza woj. łódzkie. Najprawdopodobniej będzie to 812,6 mln euro, czyli aż 36% z całego unijnego budżetu, jaki przysługuje temu obszarowi. Możliwości otrzymania pomocy finansowej będą różnorakie. Władze województwa zapowiadają, że najwięcej, bo 202 mln euro to kwota, jaką chcą wydać na wsparcie badań i rozwoju. 172 mln euro mają zostać przekazane na proste wsparcie inwestycyjne, a 17 mln euro posłuży do pomocy firmom w wejściu na rynki zagraniczne.

Najoszczędniejsza będzie Małopolska. Chociaż na unijną pomoc dla przedsiębiorców przeznaczonych ma tam zostać 877,3 mln euro, to jednak będzie to tylko 30,2% puli, jaką otrzyma województwo. Bardziej hojne będą władze woj. podkarpackiego, które na pomoc dla firm planują przekazać 34,5% środków, jakie otrzymają z Unii.

Co ciekawe, choć uważa się, że to badania i rozwój są najbardziej potrzebne polskim firmom, by utorować im drogę do sukcesu, to jednak na ten cel przekazanych ma zostać zaledwie 7,6% puli, jaką władze lokalne otrzymały na wsparcie dla przedsiębiorstw. W ujęciu nominalnym będą to 2,38 mld euro.

W największym stopniu na podniesienie innowacyjności podmiotów gospodarczych stawia Mazowsze, które na dofinansowania w tym zakresie chce wydać 386,3 mln euro. To 18% całej kwoty, jaka trafi do władz wojewódzkich. Na drugim miejscu pod względem wsparcia badań i rozwoju, znalazło się – wspomniane już – woj. łódzkie, w którym władze chcą bardziej skupić się na innowacyjności i są mocno zdeterminowane do wypromowania swoich lokalnych firm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.