Rower, skuter, motocykl – kiedy wliczysz w koszty?

rowery

drpavloff, flickr

Chociaż większość z nas przywykła do tego, że pojazdami firmowymi są samochody, to jednak warto wiedzieć, że przedsiębiorstwo ma prawo uznać za takowy również motocykl, rower bądź skuter. Żeby tak się jednak stało, musi wykazać, że dany jednoślad rzeczywiście związany jest z działalnością jego firmy. Okazuje się, że w przypadku roweru i skutera korzyści podatkowe są większe, niż ma to miejsce w sytuacji, gdy nabywamy firmowy samochód.

Firmowy pojazd, który służy do uzyskiwania przychodów, może być wliczony w koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa i odliczony od podatku. Podobnie jest z paliwem, którego koszt także może być odjęty. Nieważne jest przy tym, czy z pojazdu będzie korzystał sam właściciel, czy też zatrudniani przez niego pracownicy. W każdym przypadku obowiązują te same opcje wliczenia pojazdu w koszty ponoszone w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jednoślady zostaną uznane za środek trwały firmy. Jeżeli cena pojazdu jest nie większa niż 3,5 tysiąca, to może on być rozliczony jednorazowo. Podobnie jest w przypadku małych przedsiębiorców oraz nowych podatników – mogą oni rozliczyć się jednorazowo, jeśli jednorazowa amortyzacja w roku nie przekroczyła 205 tysięcy złotych łącznej wartości odpisów. W pozostałych przypadkach trzeba jednak rozłożyć amortyzację na kilka części. Należy wtedy wpisać do ewidencji środków trwałych zakup pojazdu i systematycznie rozliczać pojazd jednośladowy w łącznych kosztach. Odpisywanie rozpoczyna się miesiąc po tym, jak odnotowaliśmy w ewidencji nabycie sprzętu.

Należy jeszcze podkreślić, że zakup roweru lub skutera jest możliwy nawet, jeżeli wcześniej kupiliśmy już samochód firmowy. Nie wykluczają się one wzajemnie, ponieważ bez większego problemu można wykazać, że oba pojazdy są nam niezbędne do efektywnego prowadzenia firmy. Auto może służyć np. do przewożenia towaru lub dalszych wyjazdów na spotkania z partnerami biznesowymi, natomiast rower czy skuter są potrzebne do załatwiania codziennych spraw.

A w jakich przypadkach możemy liczyć na to, że pojazd jednośladowy będzie można wliczyć w koszty prowadzenia firmy? Przede wszystkim, dotyczy to tych sytuacji, w których często i szybko musimy przemieszczać się po mieście. Wtedy właśnie skute lub rower, ewentualnie motocykl pozwalają na najsprawniejsze pokonywanie kolejnych ulic. Ich zakup na potrzeby firmy jest więc w pełni uzasadniony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.