Venture Capital finansuje ciekawe start-upy

Wsparcie w starcie

Rozpoczynając wdrażanie pomysłu na własny biznes nie zawsze trzeba samemu zgromadzić środki potrzebne na starcie. Istnieją możliwości dokapitalizowania przedsięwzięcia przy pomocy Venture Capital, czyli funduszy kapitałowych wspomagających początkujących przedsiębiorców w zamian za udziały w ich firmach.

Zasadniczą różnicą pozyskiwania kapitału początkowego od funduszy kapitałowych, a nie np. od banków jest ocena przez te pierwsze ryzyka samego pomysłu, a nie środki finansowe, którymi się dysponuje i posiadany majątek, jak dzieje się w przypadku starań o kredyt bankowy. Venture Capital finansując konkretny pomysł ponosi też ryzyko w razie niepowodzenia projektu dlatego też oprócz wsparcia finansowego udostępnia zainteresowanym kontakty z ekspertami w danej dziedzinie i dostęp do specjalistycznej wiedzy.

Polska należy do krajów, w których model inwestycji kapitałowych rozwija się najdynamiczniej w Europie Środkowej i Wschodniej. Z dorocznego raportu opracowanego przez EVCA wynika, iż inwestycje venture capital w krajach tej części Europy wyniosły ogółem 3,3 mld zł, z tego w Polsce zainwestowano aż 1,6 mld zł. W rankingu atrakcyjności dla funduszy, w którym oceniono 118 państw z całego świata, Polska uzyskała 28 miejsce. Natomiast w stosunku do PKB, wartość inwestycji w naszym kraju wynosi ok. 0,13 procent, a dla przykładu u liderów – Szwecji jest to 0,66 procent, a w Wielkiej Brytanii 0,56 procent.

W kraju o sporej dynamice rozwoju, jakim jest Polska, ciągle jeszcze wiedza na temat pozyskiwania kapitału przy pomocy venture capital jest stosunkowo niska, stąd skupiający 17 tego typu funduszy Krajowy Fundusz Kapitałowy zamierza rozpocząć kampanię edukacyjną prowadzoną w środowiskach studenckich, przedsiębiorców i kadry naukowej, by zwiększyć zainteresowanie osób dysponujących ciekawymi pomysłami, a z powodów finansowych wstrzymujących się z próbą wprowadzenia ich w życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.