Urzędy Pracy będą wspierać nowe firmy: do 20.000 zł

dotacja na założenie firmy

Małopolanie mogą już przygotowywać się na nowe dotacje dla przyszłych biznesmenów. Tamtejsze urzędy pracy będą wspierać początkujących przedsiębiorców, udzielając jednorazowych, bezzwrotnych dotacji sięgających nawet 20 000 zł.

Małopolskie urzędy pracy dysponują nowymi środkami na wsparcie dla początkujących przedsiębiorców. Bezrobotni, którzy są gotowi do założenia własnej firmy mogą ubiegać się o dotacje wynoszące nawet 20 000 zł. Zakłada się, że taka pomoc trafi do 630 osób. Będą to 122 osoby z Chrzanowa, 133 z Oświęcimia, 165 z Olkusza i 210 z Wadowic. Podobne działania zostały podjęte w roku ubiegłym i wtedy skorzystały z nich 762 osoby.

Dotacje na założenie własnej firmy mają charakter bezzwrotny i są jednorazowe. W dodatku urzędnicy zapewniają, że procedury związane ze złożeniem wniosku nie są skomplikowane i dla nikogo nie powinny stanowić większego problemu. Niemniej jednak, należy dobrze przygotować się do rozmowy weryfikacyjnej, podczas której będzie trzeba przedstawić swój pomysł z jak najlepszej strony, realnie oceniając jego szansę na sukces i pokazując swoją determinację i wiarę w powodzenie.

Okazuje się jednak, że ci, którzy skorzystali z dotacji, mają pewne zastrzeżenia, co do warunków ich wykorzystania. Przyznają, że o ile dość łatwo jest otworzyć własne przedsiębiorstwo, to zdecydowanie trudniej jest utrzymać się na rynku. Uważają, że ogromnym ułatwieniem byłoby umożliwienie wykorzystania funduszy z dotacji na podstawowe opłaty związane z prowadzeniem biznesu, bo na początku firmy notują tylko minimalne dochody. Poza tym wiele osób zauważa, że potrzebne jest ułatwienie spraw urzędowych tak, by młody przedsiębiorstwa skupił się na rozkręcaniu firmy, a nie na formalnościach. Przydatne mogłyby okazać się także szkolenia, które zaznajomiłyby przyszłych przedsiębiorców z prowadzeniem firmy w praktyce.

Ze statystyk wynika, że ok. 90% osób, które założyły firmę, dzięki dotacjom, prowadzi ją dłużej niż przez 12 miesięcy. Przedsiębiorstwa powstałe przy pomocy urzędów pracy najczęściej mają charakter usługowy lub handlowy. Dominują zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne i gabinety fizjoterapeutyczne. Popularne jest też zakładanie przedsiębiorstw budowlanych i warsztatów samochodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.