Rosną koszty pracy: o 2,7% więcej niż w ubiegłym roku

pieniądze

Autor: scrappy annie

Z danych Eurostatu wynika, że w IV kwartale ubiegłego roku wzrosły koszty pracy w Polsce. Ich zwyżka wynosiła 2,7% wobec tego samego okresu 2013 r. To wynik wyraźnie wyższy od średniej odnotowanej w Unii Europejskiej i w strefie euro.

Główny urząd statystyczny Europy opublikował dane, z których wynika, że koszty pracy w naszym kraju wzrosły w IV kwartale 2014 r. o 2,7% w ujęciu rocznym. To wynik niemal dwukrotnie wyższy od średniej dla całej Unii Europejskiej, w której koszty zatrudnienia pracownika zwiększyły się o 1,4% w skali roku. W strefie euro podskoczyły one o 1,1% r/r.

Choć Polska przebiła unijną średnią, to jednak daleko nam było np. do Rumunii, w której koszty pracy wzrosły w ciągu roku aż o 7,9%. Mocną zwyżkę widać było także w Estonii, gdzie koszty te były w IV kwartale 2014 r. o 6,5% wyższe niż w analogicznym okresie roku wcześniejszego. Na Łotwie wzrost liczony metodologią Europejskiego Urzędu Statystycznego wyniósł 6,1%. Zdecydowanie mniejsza była skala wzrostu kosztów zatrudnienia w Niemczech, gdzie podskoczyły one o 1,8%. Jeszcze mniejsza podwyżka widoczna była we Francji, gdzie było to 1,0%. Pojawiły się jednak także zniżki – w Portugalii zatrudnienie pracownika było w ostatnim kwartale 2014 r. o 8,8% niższe niż rok wcześniej.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że dysproporcje między kosztami zatrudnienia w poszczególnych krajach Starego Kontynentu są bardzo duże. O ile w Bułgarii godzinny koszt zatrudnienia wynosi zaledwie 3,71 euro, to w Szwecji jest to ponad 40 euro! W Polsce jest to 7,6 euro, co sprawia, że to jedna z najniższych stawek w całej UE.

Na koszty zatrudnienia składa się kilka elementów. Poza oczywistym wynagrodzeniem dla osób piastujących konkretne stanowiska, należy doliczyć jeszcze podatki, które dolicza się do płacy netto. Co ciekawe, według metodologii Eurostatu nie wlicza się składek płaconych przez pracodawcę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ich liczba i wysokość zależne są od rodzaju umowy, jaką firma podpisała z podwładnym, ale zwykle sięgają min. kilkuset złotych za osobę. Składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe wlicza natomiast Organizacja Rozwoju i Współpracy Gospodarczej. W rankingu OECD dotyczącym krajów o najwyższych pozapłacowych kosztach zatrudnienia Polska zajmuje jedno z wyższych miejsc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.