Produkcja i sprzedaż w Polsce rosną, ale… – raport GUS

Produkcja w Polsce rośnie

fot. Flynt/bigstockphoto.com

Główny Urząd Statystyczny opublikował kwietniowe dane na temat produkcji przemysłowej. Wzrosła ona o 2,3% w ujęciu rocznym, co było wynikiem dużo gorszym od prognoz. GUS podał też dane o sprzedaży detalicznej, która wzrosłą tylko o 1,5% r/r.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane na temat produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. W obu przypadkach odczyty były słabsze od prognoz. Produkcja wzrosła w kwietniu o 2,3% w ujęciu rocznym, choć ekonomiści spodziewali się wzrostu na poziomie ok. 6,0%. Dodatkowo wobec wcześniejszego miesiąca produkcja w sektorze przemysłowym zmniejszyła się o 8,1%, co okazało się być najsłabszym wynikiem od 5 miesięcy. GUS podał również dane o produkcji przemysłowej wyliczonej z uwzględnieniem wpływu czynników sezonowych. Te dane wskazały na wzrost o 2,7% w ujęciu rocznym i o 2,0% wobec marca 2015r.

W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku produkcja wzrosła w 26 spośród 34 działów przemysłu. W największym stopniu zwiększyła się w zakresie wytwarzania urządzeń elektrycznych. Ich produkcja wzrosła o 13,2% r/r. Dobry wynik zanotowały też pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy, których wytworzono o 10,6% więcej niż przed rokiem. W przypadku produkcji wyrobów farmaceutycznych zwyżka wyniosła 9,0%.

Spadek produkcji zaobserwowano w 8 kategoriach przemysłu. Największy dotyczył produktów spożywczych, których pojawiło się o 7,2% mniej niż w kwietniu 2014 r. Dość wyraźnie spadła też produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 2,0%) oraz energii elektrycznej, gazu, pary wodnej i gorącej wody (o 1,9%).

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 8,5% wobec poprzedniego roku. W tym przypadku dane były lepsze od przewidywań. Eksperci spodziewali się zwyżki, ale o 5,8%. Najmocniejszy wzrost widoczny był w przypadku firm zajmujących się budową inżynierii lądowej i wodnej. Zwyżka wyniosła tu 31,4% r/r. O 0,3% wzrosła produkcja w firmach zajmujących się robotami specjalistycznymi, natomiast w przedsiębiorstwach wznoszących budynki zaobserwowano spadek produkcji o 4,7%.

GUS zaprezentował również dane dotyczące sprzedaży detalicznej. Były one gorsze od przewidywań oraz od wyników z poprzedniego miesiąca. Sprzedaż zwiększyła się tylko o 1,5% w ujęciu rocznym, choć w marcu wzrost wynosił 6,6%. Jeszcze lepiej było w 2014 r., gdy kwietniowa sprzedaż odnotowała zwyżkę na poziomie 8,9%. W ujęciu miesięcznym sprzedaż spadła o 2,6%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.