Polacy z Krakowa na podium konkursu „Startup Award”

prodrobot

Polacy po raz kolejny zabłysnęli w świecie nauki. Tym razem wynaleźli robota, który pomaga w rehabilitacji ciężko chorych dzieci. To jedyne takie urządzenie na świecie. Za Prodrobota otrzymali nagrodę „StartUp Award” – 100 tysięcy złotych.

Grzegorz Piątek i Bartłomiej Wielogórski to dwaj absolwenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, którzy po studiach zajęli się pracą naukową. Na razie ich największym dokonaniem jest Prodrobot, czyli robot rehabilitacyjny kończyn dolnych, który profesjonalnie znany jest jako zautomatyzowany trenażer chodu.

Urządzenie zostało stworzone z myślą o dzieciach, które mają problemy z poruszaniem się wskutek urazów lub chorób neurologicznych i genetycznych. Grzegorz Piątek zaprojektował robot dla, chorujących na porażenie mózgowe dzieci swojego znajomego. Po czasie okazało się, że urządzenie dobrze spisało się w swojej roli. Współpracując z Wielogórskim, Piątek udoskonalił sprzęt i jako firma Prodromus wypuszczono unikatowe w skali światowej urządzenie do terapii dzieci. Poza tym, że Prodrobot jest skuteczny, to zaskakuje też swoją ceną, która na standardy tego rynku, nie jest wysoka. Maszyna do rehabilitacji dostępna jest za 48 tysięcy złotych.

Prodrobot służy zarówno do prowadzenia samej rehabilitacji, jak i do późniejszego utrzymania jej rezultatów. Pozwala na „uruchamianie” dzieci leżących. W zależności od potrzeby, Prodrobot może być stosowany do ćwiczenia poszczególnych kończyn lub całego ciała. Umożliwia również rehabilitację poszczególnych stawów. Sprawdzi się także jako pionizator, ułatwiając poruszanie się, dzięki wmontowanemu asystentowi chodu. Oprogramowanie urządzenia pozwala na zapisanie chodu, dzięki czemu robot wie, jakie postawy są mile widziane u konkretnych pacjentów.

Osiągnięcie Polaków zostało dostrzeżone przez organizatorów konkursu „StartUp Award” odbywającego się po raz pierwszy w ramach tarnowskiego Forum Inwestycyjnego. Do konkursu zgłoszonych zostało 67 projektów. 5 z nich dostało się do finału. Poza wynalazcami urządzenia do rehabilitacji, nagrodzona została też Grupa Azoty, którą uznano za najlepszego inwestora, natomiast najlepszą inwestycją okazała się budowa nowego bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno III.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.