Kwota wolna od podatku bez zmian

rozliczanie podatków

Mimo próby zwiększenia kwoty wolnej od podatku podjętej przez posłów Twojego Ruchu, Sejm pozostawił ją bez zmian i dalej obowiązuje 3091 zł , których podatnicy nie muszą uwzględniać przy obliczaniu rocznych należności podatkowych.

W większości rozwiniętych gospodarek obywatele od części swoich dochodów nie muszą odprowadzać podatku dochodowego. Wysokość kwoty zwolnionej od opodatkowania jest ustalana w drodze legislacyjnej, a im większa kwota, tym mniejszy późniejszy podatek. W Polsce kwota ta wynosi 3091 zł i nie zmienia się od kilku lat. Jest to najniższa kwota w Europie. Dlatego też posłowie Twojego Ruchu chcieli zwiększenia dochodu wolnego od opodatkowania o 100 procent, do 6253 zł. Kwota tego rzędu została wyliczona na podstawie minimum egzystencji, które w naszym kraju oscyluje w granicach 520 zł miesięcznie, co jak zauważyli posłowie TR powinno być progiem obligatoryjnie zwolnionym z opodatkowania. Sejm jednakże głosami rządzącej koalicji odrzucił ten projekt, pozostawiając tym samym nasz kraj w obszarze, w którym nawet ludzie z najmniejszymi dochodami, żyjący na skraju ubóstwa będą musieli odprowadzać od części swych małych dochodów podatek. Posłowie PO i PSL uznali, że strata 14 mld zł, jaką zmiana ta wprowadziła by w budżecie państwa jest zbyt kosztowna w obecnej sytuacji kraju.

Jakie kwoty nie podlegające opodatkowaniu obowiązują w innych krajach europejskich?

Najwięcej odliczyć od podatku mogą Cypryjczycy (81 627 zł), Hiszpanie (74 122 zł), Finlandczycy (67 395 zł), Brytyjczycy (48 022 zł), Austriacy (46 046 zł), Belgowie (36 334 zł) i Niemcy (34 032 zł). Różnice w porównaniu do polskiej ulgi są więc kolosalne, nawet biorąc pod uwagę wyższe zarobki w tych krajach.

Kwota wolna od podatku jest w Polsce zamrożona od 2009 r., nie podlega też waloryzacji w związku z inflacją, tak więc z roku na rok płacimy fiskusowi coraz więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.