Kontrola pracowników – co wolno pracodawcy?

monitoring

Autor: twicepix

Kontrola biurowych komputerów i monitoring w miejscach pracy to najpowszechniejsze formy sprawdzania, czy pracownicy rzetelnie wykonują swoje obowiązki. Coraz więcej firm decyduje się na te rozwiązania. Pracodawcy chcą w ten sposób uniknąć kradzieży, lenistwa pracowników, lekceważenia pracy i podejmowania działań niezwiązanych ze zleconymi zadaniami. Czy jednak pracodawca ma prawo do dowolnego typu kontroli?

Większość form kontroli jest dozwolona bez zgody podwładnych. Muszą jednak zostać wcześniej poinformowani o takim działaniu firmy. Najczęściej odpowiedni wpis zawarty jest w umowie tak, by pracownicy od początku zdawali sobie sprawę z tego, że będą sprawdzani. Jeśli kontrola jest wprowadzana w późniejszym czasie, to kadra pracownicza musi dowiedzieć się o tym z wyprzedzeniem. Ponadto, stosowne zapisy dotyczące sprawdzania pracowników muszą znajdować się w regulaminie firmy albo w innym dokumencie zawierającym przepisy obowiązujące na jej terenie.

Bardzo popularną opcją kontroli jest monitoring, czyli umieszczenie kamer w różnych punktach zakładu pracy. Można go stosować tylko wtedy, gdy istnieje ku temu odpowiedni powód, dlatego powinny one znajdować się w newralgicznych miejscach, np. przy kasie. Najczęściej chodzi bowiem o ochronę przed kradzieżą. Pracownicy muszą przy tym dokładnie wiedzieć, gdzie znajdują się kamery. Koniecznie pamiętajmy, że nie mogą one naruszać praw, ani wolności podwładnych.

Pracodawca ma prawo do blokowania poszczególnych funkcji komputera. Najczęściej jest to prywatna skrzynka pocztowa oraz komunikatory takie, jak Gadu-gadu czy Skype. W ten sposób wyklucza się możliwość rozpraszania pracowników przez sprawy prywatne. Pracodawca nie może jednak sprawdzać prywatnej poczty podwładnego – ani elektronicznej, ani tradycyjnej. Często blokowany jest także dostęp do gier, serwisów muzycznych i filmowych, a do tego, niedostępne bywają niektóre inne strony, jak choćby te z treściami przeznaczonymi dla osób dorosłych.

Inną możliwością jest kontrola trzeźwości, która jest popularna głównie w firmach transportowych i budowlanych. Można ją przeprowadzić także wtedy, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo, że pracownik innej jednostki nie jest trzeźwy. Można też przeszukiwać torebki i plecaki pracowników, o ile istnieje możliwość wyniesienia przez nich rzeczy z zakładu pracy i o ile zostali o tym uprzedzeni. Trzeba jednak pamiętać, że forma kontroli ma być dopasowana do sytuacji. Nie należy sprawdzać pracowników, gdy ryzyko, że popełnią jakiekolwiek wykroczenie na miejscu pracy jest nikłe.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.