Gminy wesprą małe firmy w pozyskiwaniu pieniędzy z UE?

euro

Autor: EnvironmentBlog

Były premier Jerzy Buzek przyznał, że w każdej polskiej gminie powinny istnieć odpowiednie organy zajmujące się wspieraniem małych przedsiębiorstw w pozyskiwaniu unijnych środków. Tym bardziej, że pula na te działania jest naprawdę duża.

Podczas spotkania z przedsiębiorcami i samorządowcami, do którego doszło w Kędzierzynie-Koźlu były premier, a zarazem były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek zapewniał, że Polska wywalczyła z budżetu Unii Europejskiej ok. 20 mld złotych, które mają posłużyć do wspierania rodzimych przedsiębiorstw. Zaznaczył przy tym, że unijna pomoc ma być kierowana głównie do małych i średnich firm, które rzeczywiście najbardziej jej potrzebują.

Poinformował również, że otrzymaliśmy drugie 20 mld złotych na oszczędzanie energii, co także można skrzętnie wykorzystać, jako wsparcie dla mniejszych podmiotów. Podobnie jest ze środkami przeznaczonymi na wprowadzenie innowacyjności do naszej gospodarki. Małe i średnie firmy mogą walczyć o dofinansowanie z tej puli. Do tego dochodzą jeszcze fundusze pozyskiwane bezpośrednio w UE, np. z programu COSME, w ramach którego małe firmy mogą ubiegać się o krótkoterminowe pożyczki udzielane na dogodnych warunkach. To jednak wciąż nie wszystkie możliwości.

Jerzy Buzek dodał jednak, że wykorzystanie środków unijnych nie jest optymalne, ponieważ polskie firmy nie wiedzą, jak ubiegać się o ich przyznanie. Wielu przedsiębiorców nie ma pojęcia, gdzie i w jaki sposób starać się o tego typu dofinansowania. Jeśli znamy jakiekolwiek opcje dopłat z unii, to są to głównie programy prowadzone na szczeblu krajowym, a wciąż niewielka jest wiedza o możliwościach otrzymania środków wprost z UE. Część firm nie radzi sobie z formalnościami i rezygnują z ubiegania się o wsparcie. Inni nie potrafią przygotować dokumentacji dającej szansę na przyznanie dofinansowania.

Zdaniem byłego premiera, najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie organów na szczeblu gminnym, które zajęłyby się doradztwem i pomocą przedstawicielom sektora średnich i małych przedsiębiorstw. Wtedy praktycznie wszystkie jednostki gospodarcze w tej grupie miałyby realne szanse na pozyskiwanie funduszy unijnych. Obecnie część firm korzysta z profesjonalnego wsparcia, by rozeznać się we wszystkich możliwościach zdobycia pieniędzy z UE, lecz są to głównie duże podmioty, gdyż uzyskanie porad prawnych jest zwykle dość kosztowne i mniejsze jednostki nie zawsze mogą sobie na to pozwolić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.