Czy rząd zdąży ze zmianami, by móc dalej naliczać podatek karny?

prawo

Rząd jest w trakcie przygotowywania zmian w przepisach o stosowaniu karnego podatku naliczanego za osiąganie dochodów z nieujawnionych źródeł, zostało mu na to niewiele czasu, a jak nie zdąży podatek przestanie obowiązywać. Jakie to będą zmiany i komu fiskus może taki podatek naliczyć?

Konieczność wprowadzenia zmian w stosowaniu 75 procentowego podatku karnego nałożył na rząd już w ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny. Trybunał uznał, że karne opodatkowywanie poprzez szacowanie dochodów podatnika tylko na podstawie jego wydatków i wartości majątku jest niejasne i narusza prawo własności oraz zasadę sprawiedliwości społecznej. Zakwestionował też zapis o nieprzedawnianiu nieujawnionych zobowiązań, który pozwala urzędnikom skarbowym żądać dowodów na okazanie źródeł pozyskania dochodu nawet sprzed kilkunastu lat.

Rząd na poprawienie przepisów dostał od Trybunału Konstytucyjnego 18-miesięczny termin, który upływa 27 lutego 2015 r. Dlatego też prace nad zmianami trwają, gdyż w przypadku opóźnień, podatek karny przestanie obowiązywać. W projekcie rządowym znajdzie się zmiana definiująca komu i w jakich okolicznościach Urząd Skarbowy może naliczyć 75 procentowy podatek karny.

Jedną z takich sytuacji jest prowadzenie jednoosobowej firmy, która oficjalnie pracuje w okrojonym wymiarze godzin, bez zatrudniania dodatkowych osób, a wykazuje przychody w wysokości kilkuset tysięcy tygodniowo. Nie posiada przy tym żadnych dokumentów mogących potwierdzić osiąganie tak dużych przychodów. Inna sytuacja to zakup przez podatnika dóbr o znacznej wartości bez możliwości wykazania przez niego legalnych źródeł dochodów.

Sporą zmianą na korzyść podatnika ma być nakładanie na niego podatku karnego tylko w ostateczności. Przy wykryciu przez fiskusa nieujawnionych źródeł uzyskiwanych z konkretnej działalności, najpierw ma zostać naliczony podatek odpowiedni dla tego rodzaju działalności, a po jego uiszczeniu przez podatnika urząd może odstąpić od nałożenia dodatkowego podatku karnego. Przedawnienie zobowiązań będzie następowało po upływie 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.