Coraz więcej firm pozwala pracownikom na pracę z domu

praca zdalna w domu

W dobie powszechnej komputeryzacji człowiek na miejscu pracy jest coraz mniej potrzebny. Oznacza to, że istnieje wiele zawodów, w których obowiązki służbowe można wykonywać np. z domu. Rośnie też grupa firm akceptujących pracę zdalną. Co prawda, wciąż jeszcze funkcjonują one głównie zagranicą, jednak polskie przedsiębiorstwa również przekonują się do korzyści płynących z tego trybu pracy. Zmiany postępują u nas po prostu wolniej, choćby ze względu na to, że bardzo późno wprowadzono w Polsce jasne zasady określające możliwości pracy zdalnej. Dopiero w 2007 r. w Kodeksie pracy pojawiło się sformułowanie „telepraca” określające wykonywanie obowiązków zawodowych spoza firmy.

Szacuje się, że obecnie zaledwie 3,2% Polaków pracuje zdalnie, jednak optymistyczne prognozy przewidują, że w ciągu najbliższych lat odsetek ten będzie wyraźnie rósł tak, żeby do końca 2020 r. pracę na odległość mogło wykonywać nawet 50% polskich pracowników. Zdaniem ekspertów, na całym świecie w takiej formie zatrudniona mogłaby być połowa wszystkich osób pracujących. Problem leży jednak w mentalności pracodawców, którzy nie wierzą w to, że pracownicy poza firmą mogliby działać efektywnie. Mimo to, na całym globie przybywa firm, które zgadzają się na pracę zdalną, choć niekoniecznie z domu. Niektóre przedsiębiorstwa proponują pracę w tzw. telechatkach lub pracę mieszaną, częściowo wykonywaną w firmie, a częściowo w domu.

Ze względu na rosnąca popularność pracy zdalnej, serwis Business Insider stworzył ranking pracodawców, którzy najchętniej przyjmują pracowników wykonujących zadania zdalnie. Na 1. miejscu zestawienia znalazła się szkoła języka angielskiego Kaplan, która świadczy swoje usługi w 44 krajach na różnych kontynentach. W chwili obecnej rekrutuje ona na stanowisko koordynatora obsługi studentów oraz asystenta operacyjnego. 2. lokata przypadła technologiczno-informatycznemu gigantowi IBM, który poszukuje teraz programistów oraz specjalistów ds. sprzedaży. Natomiast na 3. miejscu znalazła się amerykańska, audytowa firma US Reports. Prowadzi ona nabór na stanowisko specjalisty ds. ubezpieczeń i specjalisty ds. wyceny strat.

Na dalszych miejscach w zestawieniu 25 firm najchętniej przyjmujących pracowników zdalnych znajdują się SAP, Xerox, Dell, Apple, Covance, Aon. W większości są to firmy specjalizujące się w branży internetowej i technologicznej, jednak powoli także inne jednostki zaczynają dostrzegać wartość pracowników zdalnych, którzy w zaciszu własnego domu często działają szybciej i bardziej efektywnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.