Biznesowe start-upy młodych Polaków przyciągają obcokrajowców

start up

Do tej pory mówiło się głównie o emigracji młodych Polaków za pracą lub podwyżkami. Czas to zmienić. Polskie start-upy pokazują, że jesteśmy utalentowani i przedsiębiorczy do tego stopnia, że to obcokrajowcy powinni przyjeżdżać do nas!

Chociaż o emigracji młodych najczęściej mówi się w kontekście Polaków opuszczających ojczyznę, by szukać lepszej pracy i wyższych zarobków na zachodzie Europy, to jednak powstające w naszym kraju start-upy coraz częściej przyciągają pracowników z innych państw. Może najwyższe czas odwrócić role i sprawić, żeby to mieszkańcy innych krajów szukali u nas szansy na rozwój zawodowy?

Obcokrajowcy zaczynają zauważać potencjał drzemiący w naszym kraju. Dane Urzędu ds. Obcokrajowców wskazują na wyraźny wzrost odsetka osób z zagranicy rejestrujących swój pobyt w Polsce. O ile w 2008 r. na terytorium kraju żyło 77 tys. obcokrajowców, to w 2013 r. było ich już ok. 120 tys. Najczęściej są to obywatele Niemiec, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Bułgarii i Hiszpanii. Zainteresowanie Polską rośnie nie tylko ze względu na atrakcyjność turystyczną naszego kraju i tłumy pięknych kobiet na ulicach. Coraz częściej obcokrajowcy przyjeżdżają do nas w poszukiwaniu pracy.

Co prawda, bezrobocie wciąż jeszcze utrzymuje się w Polsce na względnie wysokim poziomie, jednak dla wykształconych, zdolnych i ambitnych praktycznie zawsze znajdzie się praca. Wiedzą o tym m.in. specjaliści z zakresu nowoczesnych technologii. Tacy pracownicy są poszukiwani przez wiele polskich firm, dlatego wzrasta liczba obcokrajowców o stosownym wykształceniu, przyjeżdżających do nas w celach zarobkowych. A działające w Polsce start-upy naprawdę na nich czekają. Szczególnie mile widziani mają być pracownicy z Białorusi, Rosji i Ukrainy. Mają oni wesprzeć już istniejące polskie firmy, ale też pozyskiwać środki na realizację własnych pomysłów.

Szacuje się, że jeżeli Polakom uda się zachęcić obcokrajowców do emigracji i osiedlenia się w Polsce, to za 20 lat liczba emigrantów i imigrantów wyrówna się. Ma to być możliwe, dzięki ustabilizowaniu się grupy osób wyjeżdżających z kraju przy jednoczesnym wzroście imigracji do Polski. W sporej mierze ma to być zasługą właśnie młodych, polskich firm, które działając w branży technologicznej, mają szczególnie duże szanse na odniesienie sukcesu.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.