BGK rozdzieli pieniądze dla firm w ramach programu Cosme

cosme

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie pośrednikiem w programie Cosme. Jednostka otrzyma z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego środki, które rozdzieli między małe i średnie firmy ubiegające się o wsparcie w finansowaniu inwestycji.

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał w ubiegłym tygodniu umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym. Na jego mocy polska jednostka weźmie udział w programie Cosme i otrzyma ok. 1 mld złotych, które w ciągu najbliższych 2 lat rozdzieli między mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa ubiegające się o wsparcie w swoich inwestycjach. W ten sposób Unia Europejska chce zachęcić mniejsze jednostki gospodarcze do szukania nowych rozwiązań stymulujących ich rozwój.

Pomoc ma być udzielana głównie tym podmiotom, które z różnych powodów nie mogą otrzymać kredytów. Są to m.in. firmy, które dopiero startują i nie mają jeszcze historii kredytowej ani żadnych zabezpieczeń dających im szansę na jakąkolwiek pożyczkę. Zadaniem BGK współpracującego z EFI będzie udzielanie zarówno pożyczek, jak i gwarancji kredytowych. Firmy, które zakwalifikują się do programu Cosme, będą miały zapewnioną 80-procentową gwarancję ze strony BGK i nie będą musiały korzystać z zabezpieczeń w postaci własnego majątku.

Samo ubieganie się o pomoc ma być stosunkowo łatwe. Sam BGK zapowiada, że formalności związane z uzyskaniem wsparcia zostaną maksymalnie ograniczone. Jeżeli natomiast chodzi o warunki, na jakich udzielane będą gwarancje umożliwiające zaciągnięcie kredytu, to należy wspomnieć o prowizji. Chociaż będzie ona naliczana, to jednak jej stawka będzie minimalna, ponieważ wyniesie jedynie 1% w ujęciu rocznym. Szacuje się, że z takiej możliwości skorzysta do 2017 r. ok. 5 tysięcy przedsiębiorstw.

Firma starająca się o pomoc udzielaną w ramach programu Cosme nie będzie mogła jednak zaciągnąć kredytu na kwotę wyższą niż 600 tysięcy złotych. Takie limity nie powinny być jednak problematyczne, ponieważ ze statystyk wynika, że przedsiębiorstwa z tego sektora potrzebują zwykle nie więcej niż ok. 200 tysięcy złotych. Restrykcje dotyczą też branży. Pomoc nie będzie udzielana firmom zajmującym się produkcją tytoniu, alkoholu i broni ani zajmującym się hazardem. Warunkiem będzie również posiadanie zdolności kredytowej.

Jeden komentarz.

  1. Witam,
    Program COSME już działa – szczególnie pomocny w uzyskaniu finansowania dla firm z krótkim stażem i nie posiadającym zabezpieczenia rzeczowego. Idealne rozwiązanie również dla firm bez historii kredytowej lub z ciut słabszą. Pula środków do wykorzystania jest duża, program powinien cieszyć się tak dużym zainteresowaniem jak de minimis.
    Szukasz dodatkowych informacji zapraszam ekspertfirmowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.