Auta z kratką tylko do końca lutego

samochód służbowy

Salony samochodowe zacierają ręce licząc na niespotykany od lat ruch w pierwszych miesiącach nowego roku. A wszystko to z powodu przegapienia przez resort finansów terminu przedłużającego dotychczasowe zasady odliczania podatku VAT przy zakupie auta z homologacją ciężarową.

Unijna dyrektywa przewiduje takie odliczanie dla firm i osób prowadzących działalność gospodarczą, ale Polska od kilku lat zablokowała tę możliwość, uprzednio uzyskując stosowną zgodę Komisji Europejskiej. Tym razem jednak ministerstwo finansów spóźniło się ze złożeniem kolejnego wniosku, dlatego też powstała dwumiesięczna furtka obejmująca styczeń i luty bieżącego 2014 roku pozwalająca na zakup aut z pełnym odliczeniem VAT. Niektórzy eksperci są nawet zdania, że nowe zasady będą obowiązywać jeszcze w marcu.

Przepisy obowiązujące do końca 2013 roku pozwalały na odliczenie max. 60 procent tego podatku, kwota nie mogła być jednak wyższa niż 6 tys. zł. Dzięki obecnie obowiązującym, samochody o dopuszczalnej ładowności od 500 kg i posiadające przynajmniej trzy siedzące miejsca będzie można kupować z odliczeniem pełnej kwoty VAT, co w przypadku niektórych modeli pozwoli zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy zł. Dodatkowym bonusem dla nabywających teraz auta firmowe jest odliczenie podatku VAT od opłat za paliwo.

Nie wszyscy dilerzy i producenci przygotowali się na zwiększone zainteresowanie autami z kratką. Jedną z firm, która podjęła ryzyko wcześniejszego przygotowania swoich modeli do nowych przepisów było Volvo, które liczy teraz na zwiększoną ilość zamówień. Do modeli tej marki takich jak V40, V60 i V70, czy XC60, 70 i 90 będzie można nawet dobrać kratkę w kolorze tapicerki.

Docelowo przepisy mają podlegać dalszym modyfikacjom porządkującym szczegółowo kto i na jakich zasadach będzie odliczał stawkę VAT, zarówno od wartości samochodu jak i od zakupionego paliwa. Inaczej będą rozliczane auta wykorzystywane jednocześnie do celów prywatnych i służbowych, a inna stawka będzie obowiązywać dla aut służących wyłącznie do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.