Do 75 tys. zł na pierwszy biznes i miejsca pracy

dotacja na założenie firmy

Już od 17 listopada początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć nawet na 75 tysięcy złotych pożyczki udzielanej przez Bank Gospodarki Krajowej na preferencyjnych warunkach. Kto i na jakich zasadach może otrzymać wsparcie?

Bank Gospodarki Krajowej rozpoczął nowy program pomocowy „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie. Jego inauguracja miała miejsce 17 listopada, czyli w pierwszym dniu Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Propozycja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w której realizacji pomaga BGK kierowana jest do osób dopiero rozkręcających biznes. Opiera się na udzielaniu kredytów pomagających w rozpoczęciu działalności gospodarczej. Mają one być oferowane na wyjątkowo dogodnych warunkach, dzięki czemu będą stosunkowo proste w spłacie.

Maksymalna wartość pożyczki przyznawanej jednej osobie może sięgać nawet 75 tysięcy złotych. Oprocentowanie ma wynosić zaledwie ok. 0,5%. Nie nalicza się przy tym żadnych dodatkowych opłat. Nie obowiązuje nawet prowizja. Dodatkowo istnieje jeszcze opcja rocznej karencji, co jest kolejnym udogodnieniem dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z biznesem i nie mają jeszcze środków umożliwiających regularną spłatę. Eksperci wyliczają, że zaciągając taką pożyczkę na 7 lat, w okresie wspomnianej karencji będziemy płacić jedynie 40zł! Dzięki temu mamy czas, by zacząć notować przyzwoite dochody pozwalające na bezproblemową spłatę wyższych rat.

Na pożyczkę liczyć mogą studenci ostatniego roku, absolwenci nie tylko uczelni wyższych, ale też szkół średnich, jak również wszystkie osoby zarejestrowane w urzędach pracy jako bezrobotne. Wniosek o pożyczkę z BGK należy składać u pośredników działających w każdym województwie. Dane kontaktowe można znaleźć na stronie internetowej BGK. Tam też znajdziemy regulamin pożyczki, wzór wniosku oraz inne dokumenty potrzebne do ubiegania się o tego typu pomoc.

Sama pożyczka na start to jednak nie wszystko. W ramach tego samego programu można będzie ubiegać się również o przyznanie pożyczki na stworzenie nowego miejsca pracy. Jeśli uda się je utrzymać, to część pożyczki (do 18 tys. zł) zostanie umorzona. Także osoby już prowadzące firmę mogą liczyć na pożyczkę w wysokości ok. 22 tysięcy złotych na stworzenie nowego miejsca pracy. Termin jej spłaty to 3 lata. Żeby mieć szansę na dodatkowe pieniądze, trzeba jednak regularnie spłacać inne pożyczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.