650 tys. zł kary – za nielegalne oprogramowanie w firmie

prawo

Od dawna wiadomo, że za korzystanie z nielegalnego oprogramowania grożą surowe kary. Dotyczą one głównie podmiotów gospodarczych, którym trudno jest ukryć pochodzenie systemu operacyjnego. Jak policja radzi się z takimi wykroczeniami?

Choć używanie nielegalnego oprogramowania w komputerach jest ścigane przez policję, to jednak wiele osób korzysta z niego nawet nie zdając sobie z tego sprawy. W prywatnych domach trudno raczej, żeby ktoś z domowników donosił na bliskich, jednak w firmach, gdzie kopia systemu nie może przejść niezauważona, policja regularnie dokonuje zatrzymań. Korzystanie z nielegalnych programów i urządzeń pozwala zaoszczędzić na wykupieniu licencji, jednak nie daje żadnej pewności, że nowe opcje sprawdzą się tak samo, jak wymienniki, a dodatkowo grozi problemami prawnymi. Co dokładnie odpowiednie służby mogą zrobić za tego typu wykroczeniem?

Jak pokazują doświadczenia dwóch polskich firm, oszczędzanie na systemie operacyjnym jest absolutnie nieopłacalne. Chodzi o firmy, których nazwy nie są oficjalnie podawane, jednak wiadomo, że mowa o śląskim przedsiębiorstwie działającym w branży geodezyjnej oraz o zachodniopomorskiej jednostce zajmującej się pracami projektowo-produkcyjnymi. Łączna wartość kary finansowej, jaka została na nie nałożona to, bagatela, 650 tysięcy złotych!

Obie firmy zostały nakryte na gorącym uczynku w tym roku, podczas akcji prowadzonej na całym Facebooku. W ten sposób na przestrzeni samego tylko marca i kwietnia udało się zebrać ponad 400 zgłoszeń mówiących o jednostkach korzystających z nielegalnego oprogramowania. Co prawda, wzrost liczby zgłoszeń wynosił w tym roku aż 190%, jednak specjaliści podkreślają, że korzystne dla rozwoju są zarówno same zgłoszenia, jak i ich wiarygodność. Ta natomiast – zdaniem pracowników – stale rośnie.

Zajmująca się kontrolą legalności oprogramowań firma BSA nie skupia się wyłącznie na tych jednostkach, które już użyły nielegalnego oprogramowania. Prowadzi również zakrojoną na szeroką skalę kampanię informacyjną, w której uświadamia, jakie są korzyści płynące z sięgania po oryginalne programy i systemy dla firm. Chodzi głównie o jakość i bezpieczeństwo w razie niezapowiedzianej wizyty służb sprawdzających.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.