15 sierpnia – wzmożone kontrole placówek handlowych w całym kraju

1 złoty - nowy kapitał spółki z o.o.

Już w najbliższy poniedziałek 15 sierpnia obchodzić będziemy podwójne święto – zarówno państwowe, jak i kościelne. Jako że jest to dzień wolny od pracy, PIP zapowiada wzmożone kontrole sklepów w całej Polsce.

W poniedziałek 15 sierpnia wielu Polaków miało szansę na wydłużenie sobie weekendu. Tego dnia przypada podwójne święto – zarówno państwowe, jak i kościelne. Obchodzimy Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Choć w wakacje nie każdy o tym pamięta, warto zdać sobie sprawę z faktu, że jest to dzień wolny od pracy, co oznacza, że utrudniony będzie dostęp do punktów handlowych, usługowych oraz do wszelkich urzędów i instytucji.

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała natomiast, że właśnie tego dnia zamierza przeprowadzić wzmożone kontrole punktów handlowych leżących na terenie całego kraju. W ten sposób sprawdzane będzie przestrzeganie przepisów, zgodnie z którymi w dzień ustawowo wolny od pracy za ladą stanąć może wyłącznie właściciel sklepu lub pracownik zatrudniony w ramach umowy cywilnoprawnej. Nie można jednak dopuścić do działań człowieka, który zatrudniony jest na umowę o pracę.

Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć ostrzega, że planowane kontrole będą bardzo szczegółowe, ponieważ urzędnicy sprawdzą nie tylko rodzaj podpisanej umowy, ale także ogólną legalność zatrudnienia, a nawet ważność przeprowadzonych badań lekarskich i odbytych szkoleń bhp. W ciągu dotychczasowych 7 miesięcy 2016r., PIP wykryło już 96 przypadków niestosowania się do zakazu pracy w święta. Dotyczyło to ponad 3 tysięcy osób zatrudnionych w handlu i zakończyło się karami finansowymi dla 52 pracodawców.

Z okazji Święta Wojska Polskiego, tradycyjnie już, w stolicy odbędzie się wielka defilada z udziałem naszej armii. Przez centralne ulice Warszawy przejadą najważniejsze wojskowe pojazdy, przemaszerują wybrane grupy reprezentacyjne sił zbrojnych, a nad nimi przelecą samoloty i helikoptery. Obchodom święta, które przypada dokładnie w 96. rocznicę bitwy o Warszawę, czyli tzw. cudu nad Wisłą, towarzyszyć będą liczne pikniki i inne zabawy rodzinne. W tym czasie w kościołach Polacy obchodzić będą Wniebowzięcie NMP, nazywane także dniem matki Boskiej Zielnej. Na wsiach zanosi się z tej okazji do kościoła zboża, kwiaty i owoce, prosząc o udane plony na koniec żniw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.