1,5 mld zł dla firm w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Flaga Unii Europejskiej

fdecomite, flickr

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nowy konkurs dla przedsiębiorców chcących otrzymać dodatkowe środki na rozwój swoich firm. Łącznie na ten cel przeznaczonych zostało przeszło 1,5 mld złotych.

Polscy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o kolejne pieniądze do wykorzystania na rozwój firmy. Tym razem będą one przydzielane w ramach konkursu organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego „Inteligentny Rozwój”. Ogółem, na wsparcie dla przedsiębiorców przekazanych ma zostać 1,6 miliarda złotych. Wnioski będzie można składać już od 4 maja. Termin ich dostarczania mija dopiero ostatniego dnia roku. Warto dodać, że obowiązywać będzie skrócony czas wydania decyzji. Od chwili złożenia wniosku do otrzymania odpowiedzi nie minie więcej niż 60 dni.

Oczywiście, istnieją warunki, które trzeba spełnić, by mieć szansę na otrzymanie pomocy finansowej. Program kierowany jest wyłącznie do mikroprzedsiębiorstw oraz do sektora firm małych i średnich. Fundusze będą przekazane tylko na konkretne cele. Można je pozyskać głównie na badania przemysłowe. Ponadto mogą stanowić dofinansowanie prac rozwojowych nad rozwiązaniami technologicznymi i produktami, które przysłużą się rozwojowi podmiotu gospodarczego. Najważniejsze jest, by pieniądze zostały przeznaczone na cele zgadzające się z wykazem specjalizacji będących priorytetami polityki naukowej i innowacyjnej.

Politycy przyznają, że fundusze unijne uzyskane w ramach Programu Operacyjnego „Inteligentny Rozwój” są wielką szansą dla polskich firm chcących inwestować w nowe technologie. Liczą przy tym, że konkursy, takie jak ten planowany przez Narodowe Centrum Badan i Rozwoju zachęcą rodzime przedsiębiorstwa do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej i pomogą w stymulowaniu konkurencyjności na polskim rynku.

Przypomina się przy tym, że w unijnej perspektywie do 2022 r. Polska ma do dyspozycji łącznie 1,9 miliarda euro. Takie środki mają zostać przeznaczone na samo podnoszenie innowacyjności polskich jednostek gospodarczych. Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska zaznacza, że to najwyższa kwota, jaką nasz kraj kiedykolwiek otrzymał na te cele, a to dodatkowo pokazuje, jak wyjątkową szansę na poprawę swojej sytuacji mają przedsiębiorstwa z grupy tych małych i średnich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.