Zatrudnisz młodego pracownika – otrzymasz do 26 tys. zł dofinansowania

młody biznesmen

Wraz z nowym rokiem ruszy w Polsce program dofinansowań dla pracodawców zatrudniających osoby młode. Szacuje się, że już na początku działania da on pracę ok. 30 tys. obywateli. Firmy mogą liczyć na benefity sięgające 26 tys. złotych.

1 stycznia ruszy program rządowych dofinansowań „Pierwsza Praca”, którego celem jest poprawa sytuacji młodych Polaków na rodzimym rynku pracy. Przedsiębiorstwa, które zdecydują się na zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin bezrobotnych mających mniej niż 30 lat, będą mogły liczyć na dopłaty sięgające nawet 26 tysięcy złotych rocznie.

Szacuje się, że już w pierwszym roku działania programu, z takiej pomocy będzie mogło skorzystać ok. 30 tysięcy obywateli. Łącznie program objąłby ok. 100 tysięcy bezrobotnych, młodych Polaków. Optymistyczne prognozy zakładają również, że po 12 miesiącach, w których za wynagrodzenia oraz składki ubezpieczeniowe młodych pracowników odpowiadać będzie się państwo, otrzymają oni umowy o pracę. Przystępując do programu, pracodawcy muszą zobowiązać się do przyjęcia młodej osoby na okres nie krótszy niż 1 rok. Żeby wybrać najbardziej wiarygodne firmy, zadecydowano, że do „Pierwszej pracy” zakwalifikować będą mogły się tylko te podmioty, które na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy nie dokonały żadnego zwolnienia.

W ciągu pierwszego roku, rząd ma wydawać po 2100 zł na pensję i składki zatrudnionego. Po upływie pierwszego, preferencyjnego roku, pracodawca nie pozostanie jednak bez wsparcia. Uzyska bowiem dostęp do Krajowego Funduszu Szkoleniowego, a od rządu będzie otrzymywał fundusze na podnoszenie kwalifikacji nowo zatrudnionych osób. Jeżeli firma zatrudni młodego pracownika na rok, a później nie utrzyma go na etacie, będzie musiała zwrócić całość dopłat wraz z naliczonymi odsetkami.

Program wsparcia dla młodych bezrobotnych ma być prowadzony przez okres 3 lat. Takie ustalenia znajdują się w jego projekcie, który przygotowany został przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jest on elementem nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy. Została ona przyjęta w październiku tego roku. Cały program ma kosztować rząd ok. 3 miliardy złotych. Środki będą pochodziły częściowo z Funduszu Pracy, a częściowo z dotacji uzyskanych przez Polskę od Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.