Wyższa pensja minimalna i wyższe składki dla nowych przedsiębiorców

polskie banknoty

Podniesienie od nowego roku pensji minimalnej skutkuje automatyczną podwyżką składki na ZUS dla wszystkich rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. I tak z płaconej obecnie kwoty 160,78 zł stawka wzrośnie o niecałe 7 zł miesięcznie. W podanych wielkościach nie została uwzględniona składka zdrowotna, która zostanie ustalona dopiero na początku 2015 roku.

Wysokość opłaty ZUS dla początkujących przedsiębiorców stanowi 30% płacy minimalnej, czyli po podwyżce tej płacy kwota bazowa wyniesie 525 zł. I tak składka emerytalna wyniesie 102,48 zł, składka rentowa – 42,00 zł, nieobowiązkowa składka chorobowa – 12,86 zł, a wypadkowa – 10,13 zł. Do tych zobowiązań dojdzie jeszcze składka na ubezpieczenie zdrowotne, która ustalana jest na podstawie średniego wynagrodzenia, a te podane będzie dopiero na początku nowego roku.

Podniesienie składki na ZUS dotknie również pozostałe osoby prowadzące działalność gospodarczą. Płacą oni w tej chwili 1042 zł składek ZUS-owskich miesięcznie, a ponieważ ich stawki wyliczane są na podstawie przeciętnego wynagrodzenia, które od kilku miesięcy systematycznie rośnie, można założyć z niemal 100% pewnością, że podwyżka będzie dość znacząca. Prognozuje się zwiększenie składki o ok. 5%, w przeliczeniu stanowi to kwotę ponad 50 zł podwyżki miesięcznie. Do tego dojdzie jeszcze podwyżka składki zdrowotnej, która zostanie obliczona na bazie 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z ostatniego kwartału bieżącego roku, w tym uwzględnione będą również wypłaty z zysku.

Ogólna sytuacja ZUS systematycznie się poprawia, a to głównie z powodu uszczelnienia systemu rentowego. Liczba rencistów oscyluje w granicach miliona osób, zmniejszyła się więc w ciągu ostatnich 10 lat o połowę. Do poprawy finansowej kondycji ZUS przyczyniło się również niewątpliwie przejęcie składek z OFE. Czy dobrym więc pomysłem jest podwyżka składek, która wielu małych przedsiębiorców może wypchać do szarej strefy, pokaże zapewne już pierwsze podsumowanie kwartalne za rok 2015.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.