Uwaga na niedozwolone klauzule w regulaminach e-sklepów

zakupy online

Nowe prawo obowiązujące sklepy internetowe działa bardziej na korzyść klientów niż samych e-punktów. Z tego względu część sklepów stara się obejść zasady korzystając z tzw. niedozwolonych klauzul. Można zostać za nie słono ukaranym!

Sklepów internetowych przybywa w Polsce z roku na rok. Niestety, część z nich nie stosuje się w pełni do obowiązujących zasad. Istnieje wiele zdalnych punktów handlowych, które nie chcą szanować prawa klienta do odstąpienia od umowy, wymiany towaru, złożenia reklamacji. Chociaż w życie weszła już nowelizacja znacznie poszerzająca obowiązki sprzedawcy względem konsumenta, to jednak sklepy starają się obchodzić zasady tak, by wyjść na swoich działaniach jak najlepiej.

Najpopularniejszym sposobem na ominięcie zasad wynikających z wprowadzonej w tym roku nowelizacji jest opracowanie niedozwolonych klauzul w regulaminach e-sklepów. Sprzedawcy zaznaczają w nich, że nie zgadzają się na wymianę towaru lub nakładają znaczne ograniczenia na klientów chcących zwrócić produkt. Odmawiają również zwrotu kosztów dostawy za oddany zakup. Niestety, wielu konsumentów stosuje się do reguł określanych przez sklepy, ponieważ nie zdają sobie sprawy, że w rzeczywistości mają prawo zwrotu na warunkach zapisanych w ustawie, a nie w regulaminie punktu. W dodatku nie każdy wie, że w razie oddania produktu, ponosi wyłącznie koszt odesłania towaru, a pozostałą kwotę sklep musi zwrócić. Ponadto sklepy mają zakaz informowania, że produkty mogą różnić się od tych przedstawionych na zdjęciach lub że ich opisy są niedokładne. Prawo nakłada na sprzedawcę obowiązek dokładnego informowania o parametrach towaru, łącznie z precyzyjnym określeniem jego koloru, wymiarów i innych cech.

Mimo jasnych zasad, dane zebrane przez serwis rzetelny regulamin.pl wskazują, że niedozwolone klauzule mogą pojawiać się nawet w 70% sklepów działających w polskiej sieci. Nie zawsze jednak są one celowym działaniem przedsiębiorców. Niektórzy sprzedawcy nie chcą popracować nad własnym regulaminem, bezmyślnie kopiując go z innych punktów. Zanim sprzedawca skopiuje regulamin lub stworzy własny zawierając w nim niedozwolone klauzule, powinien zdać sobie sprawę z faktu, że takie postępowanie grozi karą nałożoną przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Natomiast kradzież regulaminu może zakończyć się karą za naruszenie praw autorskich.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.