Sytuacja na rynku pracy (3 kwartał 2017)

Na rynku pracy w Polsce zaostrza się walka o pracowników. Liczba ofert pracy rośnie nieustannie od kilku miesięcy. W czerwcu br. na portalach opublikowano ponad 170 tysięcy ogłoszeń o pracę. Zdaniem ekspertów rynku pracy Pracodawców RP, dopóki utrzyma się korzystna koniunktura w gospodarce, można spodziewać się coraz większej liczby ofert pracy i wakatów w firmach.

Rekordowo niskie bezrobocie

Stopa bezrobocia w maju tego roku obniżyła się z 7,7 do 7,4 proc. Wszystko wskazuje na to, że ta pozytywna sytuacja utrzyma się w najbliższych miesiącach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przewiduje, że na koniec roku stopa bezrobocia wyniesie 7 proc. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 1 mln 202,1 tys. i była niższa niż w kwietniu o 50,6 tys., czyli o 4 proc. i o 254,8 tys. niż w maju 2016 r., co oznacza spadek aż o 17,5 proc.

Coraz więcej pracodawców wie, że musi zabiegać o uwagę kandydata. Zmieniają się oferty, ale także warunki zatrudnienia, z korzyścią dla pracowników. Pracodawcy podnoszą wynagrodzenia i konkurują o pracownika różnymi bonusami, takimi jak możliwość posiadania służbowego auta, telefonu, laptopa, bezpłatna opieka medyczna oraz innych dodatków.

Obecnie na rynku pracy największe zapotrzebowanie jest na pracowników fizycznych. Natomiast najwięcej ofert pracy publikowanych jest w obszarze sprzedaży i obsługi klienta, te ogłoszenia cieszą się też największą popularnością wśród kandydatów. Pracodawcy poszukują też specjalistów takich jak informatycy, programiści oraz w obszarze inżynierii i projektowania.

Kandydaci rynku pracy najczęściej zgłaszają swoje kandydatury na stanowiska sprzedawcy, przedstawiciela handlowego, pracownika biurowego oraz pracownika produkcyjnego.

Jak się okazuje tradycyjne ogłoszenia już nie wystarczą i firmy muszę kierować się do dużych serwisów rekrutacyjnych, które mogą ułatwić im poszukiwanie pracowników. Pracodawcy coraz częściej uruchamiają programy referencyjne, które mają na celu wspieranie zatrudnienia systemami poleceń wewnętrznych pracowników.

Niedostateczna podaż pracowników staje się dla gospodarki coraz większym problemem. Jak przeanalizowano w badaniach GUS 38% firm ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry, a co za tym idzie jest to dla nich barierą do rozwoju przedsiębiorstwa. Firmy, które nie mogą znaleźć odpowiednich kandydatów nie mogą się rozrastać i realizować nowych projektów.

Sytuacja wpływa także na postawy pracownicze w polskich firmach. Czują się oni coraz bardziej pewni siebie i coraz częściej walczą o poprawę swoich warunków zatrudnienia, a jeśli to się nie udaje szybciej decydują się na zmianę pracodawcy.

Ratunkiem dla pracodawców są obecnie specjaliści i robotnicy pozyskiwani z innych krajów. Przybywa kandydatów do pracy z Rumunii, Ukrainy i innych krajów, w których jest wysoki poziom bezrobocia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.