Spółka europejska

Spółka europejska (SE- Societas Europaea) – jest rodzajem spółki akcyjnej o charakterze europejskim, której akcjonariuszami mogą być spółki z różnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Powstanie spółki odbywa się poprzez fuzję lub restrukturyzację istniejących już przedsiębiorstw, a reguluje to, jak również jej funkcjonowanie i rozwiązanie Rozporządzenie Rady Europejskiej nr 2157 z dnia 08.10.2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej, postanowienia statutu spółki oraz przepisy prawa krajowego wydane na podstawie norm wspólnotowych. W razie ich braku przepisy dotyczące spółek akcyjnych kraju, w którym spółka europejska ma swoją siedzibę statutową.

Utworzenie spółki europejskiej może się odbyć poprzez:

  • przekształcenie lub połączenie istniejących przedsiębiorstw w spółkę europejską,
  • utworzenie holdingowej spółki europejskiej przez spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, nazywane założycielskimi,
  • utworzenie spółki poprzez objęcie w niej akcji.

Aby spółka europejska mogła funkcjonować, muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • Kapitał założycielski nie może być niższy niż 120 000 euro, a jego wysokość minimalna ustalana jest przez państwa członkowskie. Dla niektórych rodzajów działalności np. dla firm z sektora bankowego czy ubezpieczeniowego, kapitał minimalny jest wyższy.
  • Siedziba wskazana w statucie spółki oraz siedziby wszystkich spółek założycielskich muszą znajdować się na terenie Unii Europejskiej, a główna siedziba zarządu musi znajdować się w tym samym kraju co siedziba statutowa. Przeniesie siedziby spółki w trakcie jej trwania nie wywołuje skutków w postaci rozwiązania lub powstania nowej spółki. Niezbędne jest jednak ogłoszenie tej zmiany przez organ spółki, zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju, do którego siedziby jest przenoszona. Zmiana siedziby jest nieskuteczna przed wpisaniem jej do rejestru handlowego obowiązującego w miejscu przeniesienia, podobnie jak zmiana wysokości kapitału zakładowego.
  • Spółka europejska musi prowadzić działalność transgraniczną, innymi słowy, każda ze spółek członkowskich musi podlegać innemu systemowi prawnemu.
  • Spółka powinna być wpisana do obowiązującego w danym kraju rejestru handlowego, odpowiednika polskiego Krajowego Rejestru Sądowego.
  • Księgi rachunkowe spółki powinny być prowadzone zgodnie z właściwymi przepisami obowiązującymi w kraju siedziby statutowej, a sprawozdania finansowe mogą być sporządzane zarówno w walucie krajowej jak i w euro.
  • Podatki należy opłacać w kraju siedziby statutowej oraz siedziby zarządu.

Spółka europejska, analogicznie do innych spółek, posiada swoje organy, które w jej imieniu dokonują czynności. Wśród nich występują:

  • walne zgromadzenie, organ zarządzający i organ nadzorujący,
  • walne zgromadzenie akcjonariuszy i jeden organ administracyjny.

Wyboru konkretnego modelu zarządzania spółka dokonuje poprzez odpowiedni zapis w statucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.