Śmierć właściciela firmy – co dalej?

śmierć szefa firmy

Śmierć jest ciosem dla najbliższych osób zmarłego, jednak może być też zmartwieniem dla ludzi postronnych, w tym także pracowników. Nie każdy wie, co należy robić z firmą w momencie, gdy odchodzi jej szef.

W przedsiębiorstwie zaczyna panować chaos, ponieważ nikt nie wie, jakie kroki podjąć, by firmę utrzymać, ewentualnie zamknąć, bez działania na szkodę jej pracowników. Ułatwieniem jest dziedziczenie firmy przez rodzinę zmarłego. Jeśli przejmą oni interes, to pracowników z firmą nadal będzie wiązała umowa o pracę. Wszystkie dalsze kwestie będą więc zależne tylko od porozumienia między kadrą a nowymi zarządzającymi. Jeżeli pracownikom nie odpowiadają nowe zasady wprowadzane do firmy przez spadkobierców, którzy przejęli działalność gospodarczą, to mogą złożyć wymówienie, jednak wtedy nie będzie im przysługiwało żadne odszkodowanie. W razie przejęcia firmy, pracowników obowiązują takie same prawa i obowiązki, jak wcześniej, gdy jednostka zarządzana była przez poprzedniego właściciela.

Jeśli jednak firma nie przechodzi w inne ręce, to zgodnie z zapisami znajdującymi się w Kodeksie pracy, w dniu śmierci właściciela, wygasają wszystkie umowy, jakie za życia podpisał z podwładnymi. Pracownicy nie zostają jednak bez pracy z dnia na dzień, ponieważ należą im się odszkodowania. Ich wysokość jest taka sama, jak w przypadku wynagrodzenia wypłacanego w trakcie okresu wypowiedzenia. Jeśli jednak osoby te były zatrudnione w ramach umowy o pracę na czas określony lub w ramach umowy tymczasowej, to wysokość odszkodowania, jakie uzyskają, będzie równowartością 2-tygodniowej pensji.

W przypadku, gdy nie zostali ustaleni spadkobiercy firmy lub zdecydowali się oni odrzucić spadek, to w dalszej kolejności prawo przejęcia przedsiębiorstwa ma gmina, w której przed śmiercią mieszkał zmarły lub Skarb Państwa. Wtedy to właśnie te jednostki odpowiedzialne są za wypłacenie pracownikom odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę wynikającego ze śmierci właściciela oraz do wydania świadectwa pracy. Istnieją jednak odosobnione przypadki, gdy trudno jest uzyskać świadectwo pracy. W takich sytuacjach eksperci doradzają, by zgłosić się bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po dokładnym przedstawieniu problemu, można złożyć wniosek o wyrejestrowanie danej osoby z urzędu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.