Rzecznik Praw Przedsiębiorców: nowa instytucja?

urzędnik

Choć na razie taka instytucja nie istnieje, to jednak coraz liczniejsza grupa przedsiębiorców popiera pomysł powołania Rzecznika Praw Przedsiębiorców. Jego zadaniem miałoby być reprezentowanie interesów polskich przedsiębiorców w relacjach z państwem. Osoba pełniąca ten urząd musiałaby dbać o to, aby pracownicy administracji państwowej podejmowali decyzje sprzyjające rodzimym biznesmenom i wspierające ich w działaniach gospodarczych.

O tym, że przedsiębiorcy chcieliby mieć swojego przedstawiciela, dowiedzieliśmy się z badania przeprowadzonego przez Instytut Keralla Research. Wynika z nich, że niemal 70% przepytanych biznesmenów prowadzących mikro, małe i średnie firmy na terenie naszego kraju popiera koncepcję powołania urzędu, który reprezentowałby ich interesy w ewentualnych konfliktach z państwem. Dokładniej, 39,5% respondentów stwierdziło, że taka instytucja jest bardzo potrzebna, a 27,7% uznało, że jest ona „raczej potrzebna”.

Niemniej jednak, prawie 29% przedsiębiorców odpowiedziało, że nie potrzebują Rzecznika Praw Przedsiębiorców. Nie wynika to jednak z braku konfliktów na płaszczyźnie firmy-państwo, a głównie z tego, że biznesmeni są przekonani, iż nawet specjalny urząd nie byłby w stanie rozwiązać ich problemów. Sceptycy twierdzą, że instytucja ta nie zmieniłaby niczego, a generowałaby tylko niepotrzebne wydatki. 4% pytanych nie zajęło w tej sprawie żadnego stanowiska.

W ankietach pytano biznesmenów również o to, czy w trakcie ich działalności zdarzały się sytuacje, w których chcieliby zgłosić się do urzędu takiego, jak Rzecznik Praw Przedsiębiorców. 40% spośród respondentów przyznało, że zdarzały się takie przypadki, w których potrzebowali pomocy. 33,3% odpowiedziało, że takie sytuacje wystąpiły raz lub dwa, a 6,7% stwierdziło, że dochodziło do nich wielokrotnie. Mimo tego, przeważająca część, bo 55% pytanych zaprzeczyło, jakoby mieli do czynienia z takimi kłopotami.

Instytut Keralla Research zapytał także o to, z jakich źródeł powinien być utrzymywany ewentualny Rzecznik Praw Przedsiębiorców. Najczęściej odpowiadano, że finansowany miałby być z budżetu państwa (47,2%). Kolejnych 25,7% ankietowanych uznało, że urząd powinien być utrzymywany z pieniędzy wpłacanych przez przedsiębiorców na fundusz pracy. Pozostali respondenci proponowali dodatkowe składki na tę instytucję, opłacanie jej z kar nałożonych na urzędników działających na niekorzyść firm lub też samofinansowanie ze skutecznie wybronionych pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.