Rząd szykuje pakiet Pakiet Przyjazne Prawo dla firm

bankowość

Rząd szykuje kolejne zmiany dla przedsiębiorców. Planuje wprowadzenie Pakietu Przyjaznego Prawa dla firm, który ma pomóc przedsiębiorcom poruszać się w gąszczu skomplikowanych przepisów i procedur.

70 ułatwień dla biznesu przygotowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Projekt Ustawy o zmianie niektórych ustaw ma na celu ograniczenie obciążeń regulacyjnych i pojawił się już na stronach BIP. Wśród propozycji PPP, która może być jedną z istotniejszych dla przedsiębiorców, jest dopuszczenie możliwości popełnienia błędu przez przedsiębiorcę, zakładając, że każdy ma prawo do pomyłki i nie musi być ona umyślna. Prawo to będzie jednak ograniczone do mikro i małych przedsiębiorców zarejestrowanych w CEiDG.

Dla wzmocnienia polskich portów w konkurencji z zagranicznymi, Ministerstwo proponuje wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie. Wśród propozycji znajdują się jeszcze prawo do reklamacji, ułatwienia dla rzemiosła poprzez umożliwienie otwierania spółek bez tracenia statusu rzemieślnika. Pakiet w najbliższym czasie ma trafić do konsultacji publicznych.

Minister Jadwiga Emilewicz o PPP mówi: „Pakiet Przyjazne Prawo to ponad 70 probiznesowych zmian. Wraz z poprzednimi naszymi pakietami w sumie mówimy więc o setkach ułatwień i oszczędności dla polskich przedsiębiorców w ciągu ponad trzech lat naszych rządów. Celem PPP jest stworzenie lepszych warunków do rozwoju mikro, małych i średnich firm, a, co za tym idzie, lepsza pozycja konkurencyjna naszego kraju. A także wyeliminowanie przypadków niekonsekwencji czy nadmiernej restrykcyjności polskiego praw”. Minister zaznacza jest to kolejna zmiana proponowana przez rząd, która ma na celu ułatwienie życia polskim przedsiębiorcom. Jak dodaje „nasza najnowsza propozycja jest komplementarna wobec 100 zmian dla firm, Konstytucji Biznesu, Pakietu MŚP oraz innych ułatwień dla przedsiębiorców, które wprowadziliśmy od początku tej kadencji. Wspólnym celem tych inicjatyw jest ułatwianie życia biznesowi, szczególnie mniejszym firmom. Chcemy, by polskie przedsiębiorstwa się rozwijały i mogły coraz śmielej konkurować, również na arenie międzynarodowej”.

Celem pakietu jest ponadto usunięcie z systemu prawnego przepisów przestarzałych, nie przystających do obecnej rzeczywistości społeczno-gospodarczej, które były dla przedsiębiorców uciążliwe i potrafiły mocno utrudniać prowadzenie firmy. Zmiany w ramach Pakietu Przyjaznego Prawa obejmą łącznie 74 ustawy z kilku dziedzin prawa. Zabiegi te mają zmniejszyć bariery biurokratyczne, ponieważ, jak zaznacza minister Marek Niedużak „biurokracja jest kosztowna i zabiera czas, a dodatkowo ogranicza wydajność i innowacyjność w biznesie”. Jak podaje minister, zgodnie z badaniami to właśnie obciążenia biurokratyczne i zawiłe przepisy prawne stanowią dla przedsiębiorców główną barierę rozwoju. Kwestia ta dotyka przede wszystkim mikro i małych przedsiębiorców. Na koniec dodaje „sukcesywnie zmieniamy polskie prawo tak, by nasze firmy miały coraz lepsze warunki do rozwoju”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.