Rośnie optymizm najmniejszych przedsiębiorców?

optymizm

Z raportu sporządzonego przez bank Pekao S.A. wynika, że w ostatnim czasie wzrósł optymizm małych polskich przedsiębiorców. Podsumowując cały miniony rok, określili go jako dobry. W dodatku jeszcze lepszej sytuacji spodziewają się w roku bieżącym. Obliczony na podstawie odpowiedzi przedsiębiorców wskaźnik koniunktury wyniósł w tym roku 94 pkt. Wcześniej, od 2010 do 2012r. spadł z poziomu 93 do 90 punktów. Należy przy tym dodać, że poziom 50 pkt oznacza znaczne pogorszenie, a 150 pkt to wynik wskazujący na znaczną poprawę.

Analitycy pracujący dla jednego z większych polskich banków prowadzą tego typu badania już od 4 lat i po raz pierwszy odnotowali wzrost optymizmu wśród Polaków prowadzących firmy zaliczane do grona małych i mikroprzedsiębiorstw. Jak przyznają sami zainteresowani, w ostatnim czasie poprawie uległa ogólna sytuacja gospodarcza kraju, polscy konsumenci coraz chętniej wydają pieniądze, a to pozwala małym firmom uzyskiwać większe przychody. Ponadto, przedsiębiorcy uważają, że otrzymywanie kredytów jest stosunkowo łatwe. Nadal narzekają jednak na wysokie podatki oraz zbyt duże koszty pracy. Niektórym przeszkadza też nadmierna ich zdaniem konkurencja na rynku.

Chociaż właściciele firm nie uznawali tego za jeden z większych problemów, to jednak Pekao S.A. wyliczyło także, że w przypadku mniejszych przedsiębiorstw bardzo słabo wygląda sprzedaż zagraniczna. Wśród mikroprzedsiębiorstw tylko 7% prowadziło w ubiegłym roku handel zagraniczny, przy czym w wielu sytuacjach była to sprzedaż typowo incydentalna. Jeśli chodzi o firmy małe, to na eksport decyduje się niespełna 25% z nich. Należy przy tym dodać, że jednostki wysyłające towary zagranicę zazwyczaj oceniają swoją sytuację lepiej niż przedsiębiorcy działający wyłącznie na polskim rynku. A jakie kraje najchętniej kupują produkty małych firm? Są to głównie Niemcy i Brytyjczycy. Mniejsze przedsiębiorstwa preferują eksport to krajów znajdujących się stosunkowo blisko Polski.

Takich podmiotów działa w naszym kraju łącznie 1,8 miliona, co daje 99% spośród wszystkich jednostek gospodarczych. Zatrudniając nie więcej niż 9 pracowników, dają one ok. 4,7 miliona miejsc pracy. Mimo to, ich przychody stanowią tylko 35% wszystkich zysków generowanych przez rodzime firmy. Jednocześnie, wypracowują one 37% wartości polskiego Produktu Krajowego Brutto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.