Ranking Doing Business – Polska na 25 miejscu (z 76. sześć lat temu!)

polskie firmy internetowe

Nowy raport Doing Business pokazuje, że Polska robi ogromne postępy, jeśli chodzi o warunki sprzyjające rozwojowi firm. Jeszcze 6 lat temu znajdowaliśmy się dopiero na 76. miejscu zestawienia. Obecnie jesteśmy w pierwszej trzydziestce!

Bank Światowy opublikował najnowszy raport Doing Business 2015, który jest zestawieniem krajów oferującym przedsiębiorcom najdogodniejsze warunki prowadzenia firm. Polska znalazła się na 25. pozycji, jednak zasługuje na szczególną uwagę. Warto podkreślić, jak duży zrobiliśmy progres na przestrzeni ostatnich 6 lat. W porównaniu do rezultatu z 2009 r. poprawiliśmy się aż o 51 miejsc!

Jeszcze w 2009 r. nasz kraj zajmował dopiero 76. lokatę. W ubiegłym roku znajdowaliśmy się na miejscu 32.

Eksperci podkreślają, że dobry wynik w najświeższym raporcie Doing Business to powód do dumy, jednak należy pamiętać, że na przestrzeni ostatnich lat zmianie uległa metodologia zestawienia, co dodatkowo poprawiło pozycję naszego kraju. Niemniej jednak, spośród wszystkich krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, to rzeczywiście Polska zrobiła w tym czasie największy postęp. Udało nam się wyprzedzić nawet takie państwa, jak Francja czy Holandia.

Co wpłynęło na tak dobry wynik?

W dużej mierze zawdzięczamy to poprawie w kwestiach, takich jak udogodnienia w płaceniu podatków, łatwiejszy dostęp do elektryczności oraz ułatwienia dotyczące otrzymywania pozwoleń na budowę. W tej ostatniej kategorii zanotowaliśmy skok ze 137. na 53. miejsce. Jeśli chodzi o podatki, to poprawiliśmy się o 29 pozycji i zajęliśmy miejsce 58. W kwestii dostępu do elektryczności skok wyniósł 15 pozycji i zajęliśmy 49. lokatę.

Jednak największym sukcesem okazało się 1. miejsce w kategorii handlu zagranicznego, które jest pierwszym tak dużym wyróżnieniem dla Polski w całej historii tych publikacji. Poprawa to efekt zmiany zasad oceniania. Zaczęto brać rozpatrywać kraje pod względem łatwości prowadzenia interesów z ich największym partnerem handlowym, przy wykorzystaniu najdogodniejszej komunikacji. W przypadku naszego kraju chodziło o Niemcy oraz prowadzące do nich trasy drogowe. Sprzyjały nam nowo wybudowane autostrady, brak ceł i kontroli na przejściach granicznych oraz rozwinięty sektor logistyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.