Przetargi w Polsce. Co piąty zagrożony korupcją

Przetargi zagrożone korupcją

Chociaż odpowiednie urzędy bezustannie walczą z tym problemem w naszym kraju, to jednak okazuje się, że korupcja wciąż pojawia się w wielu sferach naszego życia. Według statystyk, wyjątkowo zagrożone są nią przetargi publiczne. Szacuje się, że nawet 23% spośród nich może przebiegać nieprawidłowo właśnie ze względu na to, że o ich ostatecznym wyniku decydują nielegalne opłaty. Takie dane opublikowane zostały niedawno przez Komisję Europejską, która przeprowadziła stosowne badania przy współpracy z firmą doradczą PwC.

Stopień korupcji przy przetargach publicznych zbadano nie tylko w naszym kraju. Sprawdzano go także w Holandii, Francji, Hiszpanii, Rumunii, na Litwie, na Węgrzech oraz we Włoszech. Na przestrzeni 2 lat, gdy odpowiednie jednostki kontrolowały przetargi publiczne w 8 europejskich państwach, okazało się, że część krajów nie ma praktycznie żadnych większych kłopotów z korupcją. Przykładowo, w Holandii tylko 1% przetargów jest zagrożonych korupcją, a we Francji odsetek ten wynosi 3-4%. W Polsce korupcją zagrożonych jest 19-23% przetargów publicznych. Najgorsza sytuacja panuje w Hiszpanii, gdzie korupcja może pojawiać się nawet przy 41% przetargów.

Korupcja przyjmuje w Polsce różne formy. Najczęściej dochodzi do zmów cenowych oraz do łapówkarstwa. Należy przy tym zaznaczyć, że zmowy cenowe są szczególnie powszechne i według danych zebranych przez PwC stanowią one ok. 50% wszystkich przypadków korupcji. Takie działania negatywnie wpływają na konkurencyjność rodzimych firm i jednocześnie osłabiają całą naszą gospodarkę. Żeby ratować sytuację, specjaliści opracowali kilka sposobów, które mogłyby pomóc w ograniczeniu problemów z korupcją przy przetargach publicznych.

Według ekspertów, najważniejszą kwestią w walce z korupcją w tej sferze jest wprowadzenie zmian dotyczących procedur, jakie obowiązują w trakcie przetargów publicznych. Oprócz tego, według specjalistów niezbędne jest doszkalanie osób, które zajmują się kontrolowaniem prowadzonych przetargów. Chodzi o to, aby byli to ludzie w pełni kompetentni, którzy nie będą ulegali skorumpowaniu i będą w stanie wszcząć odpowiednie postępowanie w momencie, gdy dostrzegą problem z korupcją. Poza tym, według ekspertów, trzeba podjąć działania, które zagwarantują zwiększoną transparentność organizowanych przetargów.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.