Przedsiębiorca pracuje dłużej niż pracownik na etacie

przedsiębiorca

Polscy przedsiębiorcy pracują zdecydowanie dłużej od zwykłych pracowników zatrudnionych na etacie. Szacuje się, że różnica w liczbie godzin spędzanych na wykonywaniu obowiązków służbowych wynosi 8. O tyle godzin więcej spędzają tygodniowo przedsiębiorcy w pracy. To jednak nie wszystko. Mniej korzystają również ze zwolnień lekarskich oraz rzadziej wybierają się na wakacje.

Przedsiębiorcy prowadzący biznes w naszym kraju są przepracowani. Wynika to nie tyle z ich ambicji, co również z faktu, że każdy z nich ma do wykonania szereg poleceń, jakie narzucają im jednostki państwowe. Jak udało się wyliczyć, na jednego przedsiębiorcę przypada w Polsce średnio 6 tysięcy obowiązków wobec rządu. Są to głównie obowiązki w postaci informowania władz o konkretnych poczynaniach firmy, ale także liczne sprawozdania, których dokonuje się na przestrzeni całego roku. Wymagają one poświęcenia znacznych zasobów czasu. Przedsiębiorca, który musi jeszcze zajmować się właściwą działalnością firmy, nie ma na to czasu w standardowych godzinach pracy, dlatego wieloma rzeczami, w tym głównie papierkowymi, zajmuje się po godzinach, automatycznie wydłużając sobie czas pracy.

Szczegółowe dane rzeczywiście brzmią zatrważająco i budzą współczucie wobec polskich przedsiębiorców. Okazuje się, że pracują oni przeciętnie o 8 godzin dłużej niż zwykli pracownicy zatrudnieni na etacie. Dodatkowo, przedsiębiorcy rzadziej wybierają się na urlopy wypoczynkowe. Tylko 58% spośród wszystkich przedsiębiorców decyduje się na wakacje. Jeśli już jednak chcą mieć wolne, to prawie nigdy go sobie nie wydłużają. Tylko niespełna 30% zdecydowało się na wyjazd dłuższy niż 30 dni.

Dalsze dane wskazują, że przedsiębiorcy nie chcą chodzić na zwolnienia zdrowotne. Nie pomagają przy tym stosowne dokumenty wydawane przez lekarza. Wyłącznie 12% przedsiębiorców decyduje się na zrobienie sobie wolnego z powodu złego samopoczucia. To o tyle ciekawe, że wśród pracowników etatowych na zwolnienia lekarskie chodzi 27% zatrudnionych. Co więcej, w przypadku przedsiębiorców urlopy zdrowotne są dłuższe, a to ma oznaczać, że czekają oni, aż stan ich zdrowia ulegnie pogorszeniu i dopiero wtedy decydują się na wizytę u lekarza i podjęcie leczenia. Wcześniej, dopóki tylko są w stanie, zwykle starają się pracować.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.