Polskie start-upy: szanse, aktywizacja, możliwości

start up

Start-upy już jakiś czas temu zaczęły opanowywać kraje rozwinięte. Coraz więcej mamy ich również w Polsce. Chociaż nie wszystkie z nich odniosą sukces, to należy doceniać, że każdy przyczyni się do rozwoju naszej gospodarki.

Start-upy pojawiają się w Polsce coraz częściej i działają niemalże we wszystkich możliwych branżach. Mamy ich już tysiące, jednak trzeba szczerze przyznać, że tylko część z nich osiągnie rzeczywisty sukces. Mimo to eksperci zapewniają, że każdy z nich jest potrzebny, ponieważ sprzyja rozwojowi naszej gospodarki. Niestety, wciąż brakuje środków na wystarczające wsparcie tych projektów.

W Polsce jest całkiem sporo osób chcących założyć start-up, czyli niewielkie przedsiębiorstwo mające zapoczątkować pewną myśl, która może zostać podchwycona i rozwinięta w pełen biznes. Problemem jest zwykle brak opiekuna biznesowego, czyli tzw. „anioła biznesu” oraz zbyt małe zainteresowanie funduszy venture capitals, które w innych krajach pomagają finansować projekty start-upów. Początkujący przedsiębiorcy potrzebują zarówno pieniędzy na wprowadzenie w życie swojej koncepcji, jak i pomocy merytorycznej, by wiedzieć, jak poruszać się w świecie biznesu. Najlepszymi nauczycielami będą ci, którzy już osiągnęli sukces.

Chociaż znalezienie inwestora, który pomoże rozwinąć skrzydła start-upowi jest dość trudne, to jednak ci, którzy już wiele osiągnęli w świecie biznesu podkreślają, że w dążeniu do celu najważniejsza jest determinacja, więc jeśli komuś naprawdę zależy, to zdoła dotrzeć do tych, którzy mu pomogą. Podstawą jest wiara w sukces i przekonanie o sensie tego, co się robi. Dla Polaków możliwościami skorzystania z profesjonalnej pomocy i ze wsparcia finansowego, poza venture capitals są prywatni inwestorzy, których trzeba zainteresować swoim projektem oraz programy unijne oferujące dofinansowania dla młodych firm.

Start-upami zainteresował się już nawet rząd, który zapowiada dofinansowywanie tych projektów, dzięki funduszom unijnym. Przewidywane są również zmiany prawne, które ułatwiłyby funkcjonowanie tego typu projektów. W ten sposób politycy chcą aktywizować start-upy, by te mogły stymulować cała gospodarkę. Okazuje się jednak, że nawet bez pomocy ze strony państwa przed start-upami są duże możliwości, ponieważ coraz częściej wsparciem dla nich interesują się duże polskie koncerny działające w rozmaitych branżach, np. energetyczny PGNiG.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.