Koniec opodatkowania darowizn w postaci żywności

żywność - darowizna

Od 1 października tego roku istnieje możliwość przekazywania przez firmy darowizn w postaci żywności organizacjom charytatywnym, bez obowiązku płacenia podatku VAT od podarowanych dóbr. Do tej pory z podatku zwolnieni byli jedynie producenci artykułów spożywczych, którzy chcieli wesprzeć ubogich. Teraz możliwość niesienia pomocy otrzymali również właściciele sklepów, którzy zamiast marnować niesprzedany towar, będą mogli podarować go stosownym jednostkom. Nie obędzie się jednak bez obostrzeń. Z płacenia podatku VAT zwolnieni będą wyłącznie ci, którzy przekażą żywność organizacjom pożytku publicznego. Wciąż więc trudno będzie pomagać osobom indywidualnym.

Zwolnienie z płacenia podatku VAT od darowizn tego typu to nie tylko ułatwienie dla firm, które dotychczas wspierały organizacje charytatywne ponosząc wszystkie związane z tym koszty. Przede wszystkim, jest to zachętą dla kolejnych przedsiębiorstw spożywczych do tego, by nie utylizowały produktów, które nie zostały sprzedane. Towary, których termin przydatności wkrótce się kończy lub które pozostają pełnowartościowe, ale z jakiegoś powodu nie nadają się do sprzedaży, mogą być bezpłatnie przekazywane organizacjom, ale pojawia się tu pewien haczyk. Jednostka przekazująca darowiznę będzie musiała zadbać o to, by została ona przekazana wyłącznie na cele charytatywne. To właśnie w gestii pomagającego pozostanie kontrola tego, w jaki sposób rozdysponowana zostanie przekazana żywność. Jeśli okaże się, że jakaś jej część nie trafiła na cele charytatywne, to wtedy będzie trzeba jednak zapłacić podatek od darowizny.

Ściśle określona grupa organizacji, którym można przekazywać darowizny w postaci żywności znów może zniechęcać, jednak specjaliści szybko podali najwygodniejsze rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorców chcących dzielić się jedzeniem. Podkreślają bowiem, że spokojnie można oddawać produkty spożywcze do banków żywności, które na pewno przekażą je dalej wyłącznie na cele charytatywne. Niemniej jednak, zgodnie z prawem, firma przekazująca pożywienie powinna prosić o informacje na temat tego, w jaki sposób wykorzystana została darowizna. Przy tym wszystkim należy jednak pamiętać, że opodatkowana pozostaje nadal dostawa przekazanych towarów, jednak w tej kwestii firmy na pewno znajdą najdogodniejszy sposób na zminimalizowanie lub zwolnienie z płatności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.