Nawet 2 mln zł kar za nielegalne porozumienia między firmami

oszustwo VAT

UOKiK postanowił poważnie zająć się firmami, które zwierają między sobą nielegalne porozumienia. Przewidywane kary mają sięgać nawet 2 mln złotych. Dotkną nie tylko całe jednostki, ale też osoby nimi zarządzające.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił rozwiązać problem zawierania nielegalnych porozumień między firmami i na te, które tego dokonały chce nałożyć stosowne kary. Chodzi tu głównie o te jednostki, których działania negatywnie wpływały na rynkową konkurencyjność. Najczęstszym zarzutem wobec nich są zmowy cenowe. Ich maksymalna wysokość może wynosić nawet 2 miliony złotych! Co więcej, odpowiedzialność za niezgodne z prawem działanie może spocząć już nie tylko na całym przedsiębiorstwie, ale również na konkretnej osobie, która nim wówczas zarządzała.

Od 18 stycznia odpowiedzialność osobista będzie dotyczyła zarówno w przypadku podpisania nielegalnych porozumień, jak i w sytuacji, gdy określone zaniechanie pracownika doprowadziło do zawarcia takiej umowy. Chodzi więc głównie o osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych. Postępowanie przeciwko nim będzie prowadzone równolegle z postępowaniem przeciwko całemu podmiotowi gospodarczemu. Prezes UOKiK będzie jednak musiał udowodnić, że dany pracownik rzeczywiście w jakiś sposób doprowadził do nielegalnych działań firmy.

UOKiK zapewnia jednak, że wszyscy ci, którzy wykażą chęć współpracy będą mogli liczyć na ulgowe traktowanie. Zakłada się, że kara dla takich osób będzie niższa, a istnieje nawet prawdopodobieństwo, że całkowicie jej unikną. Zasady donosów i darowania kar są nieco zawiłe. Całkowity brak kary będzie dotyczył tych firm lub osób, które jako pierwsze poinformują UOKiK o nielegalnym procederze, w którym brały udział. Te, które samodzielnie zgłoszą się w następnej kolejności, mogą liczyć na kary niższe o 20%-50%. Jeśli natomiast przedsiębiorcy grozi kara za udział w zmowie, a poinformuje urząd o innym nielegalnym porozumieniu, w które był zaangażowany, może zyskać karę o 30% niższą, a do tego darowana będzie mu kara za tę drugą sprawę.

Żeby uniknąć kary lub starać się o jej zmniejszenie, firma musi złożyć do UOKiK wniosek z informacją o nielegalnych porozumieniach, w którym zawarte będą nazwy firm biorących udział w zmowie, przedsiębiorców, którzy je podpisali, a także role, które pełniły poszczególne jednostki oraz cele i okoliczności zawarcia tych umów. Wniosek można dostarczyć do UOKiK osobiście, pocztą, faksem lub e-mailem.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.