Leasing a konieczność zawieszenia firmy: co można, a czego nie?

leasing

Od kilku lat leasing jest jedną z tych usług, z których polscy przedsiębiorcy korzystają bardzo często. Najczęściej decydują się wziąć w leasing pojazdy lub maszyny potrzebne w prowadzeniu firmy. Jednak w dobie kryzysu, kiedy stosunkowo często firmy zmuszane są do zawieszenia swojej działalności, leasing może wydawać się dość ryzykownym rozwiązaniem. Co dzieje się z umową leasingową i związanymi z nią opłatami w sytuacji, w której przedsiębiorstwo będące leasingobiorcą przestaje działać?

Przedsiębiorca zawieszający działalność firmy może zdecydować się na jedną z kilku opcji. Istnieje możliwość przedwczesnego zakończenia leasingu. Rozwiązujemy wtedy umowę, która została wcześniej podpisana i możemy zaprzestać płacenia dalszych rat. Problem polega jednak na tym, że taka opcja wiąże się z zapłaceniem kary umownej. Mimo tego, specjaliści podkreślają, że zakończenie leasingu jest jednym z gorszych wyborów. Według ekspertów, zdecydowanie rozsądniejszym krokiem jest zachowanie leasingu i zaliczenie opłat leasingowych do kosztów podatkowych.

Uznając raty leasingu za koszty podatkowe, przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku, który jest naliczany na podstawie faktury potwierdzającej naliczanie okresowej raty leasingowej. Takie faktury należy wpisać do księgi przychodów i rozchodów. Poza tym, informacje o nich powinny zostać zawarte w rejestrze zakupów VAT. Specjaliści zaznaczają przy tym, że kiedy działalność gospodarcza jest zawieszona, to przedsiębiorca nie musi składać deklaracji VAT, lecz chcąc odliczyć podatek naliczany według faktury dotyczącej opłaty leasingowej, deklaracja musi zostać złożona. Musimy w niej wykazać kwotę nabycia usługi leasingowej, a także podatek VAT, który ma zostać odliczony.

Eksperci twierdzą, że takie rozwiązanie pozwala na kumulację odliczonego podatku VAT i przenoszenie go na następne okresy rozliczeniowe. Ponadto, można również zdecydować się na wnioskowanie o zwrot podatku naliczonego na konto bankowe. Specjaliści przyznają, że właśnie korzystne możliwości stosowania leasingu nawet w okresie, gdy działalność firmy jest zawieszona sprawiają, iż przedsiębiorstwa tak chętnie decydują się na różne opcje leasingu. Dodają, że poza łatwiejszym wybrnięciem z problemów w razie zawieszenia działalności, leasing daje też komfort płacenia niższych rat niż te, które musielibyśmy płacić w razie zakupu dowolnego pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.