Jak polskie firmy radzą sobie z odpływem pracowników?

Znalezienie pracownika stanowi obecnie nie lada wyzwanie dla wielu polskich pracodawców. Ostatnie badania wskazują, że już blisko połowa firm ma trudności z zatrudnieniem osoby o niezbędnych kwalifikacjach. Największe deficyty pracownicze odnotowuje się w branży budowlanej, transportowej i informatycznej. Jak zatem polskie firmy powinny sobie radzić z odpływem pracowników?

Przyczyny braku pracowników

Sytuacja jest wynikiem kilku czynników, m.in. niżu demograficznego i odpływu pracowników do innych krajów. Otwarcie rynku pracy w Niemczech sprawiło, że wiele osób zdecydowało się na przeprowadzkę za zachodnią granicę. W obecnej sytuacji niezbędne jest pozyskiwanie świeżych pracowników, którzy dopiero rozpoczynają edukację zawodową. Jednak nie w każdej profesji brak doświadczenia da się zastąpić kilkudniowym szkoleniem, dlatego już teraz należy rozpocząć specjalne programy w szkołach, by za kilka lat mieć możliwość zatrudnienia odpowiedniego specjalisty. Wskazana jest w tym celu odpowiednia integracja pomiędzy szkołami i potencjalnymi pracodawcami.

Jak rozwiązać problem braku pracowników?

Brak solidnego zaplecza pracowniczego osłabia konkurencyjność całej polskiej gospodarki. Rozwiązaniem można być wspieranie procesu kształcenie polskiej młodzieży przez polskie firmy. Dzięki temu łatwiej zachęcić do podjęcia pracy w danym miejscu i wpłynąć na rozwijanie się w określonej branży ze względu na możliwość szybkiego zatrudnienia, awansu oraz dodatkowe profity pracownicze. Nabycie kompetencji jeszcze w czasie edukacji i krótkie staże zawodowe znacząco ułatwią start absolwentom szkół średnich na lokalnym rynku pracy.

Ogrodnicy, mechanicy czy pracownicy logistyki, a także fryzjerzy, murarze czy księgowi to dziś zawody, które rzadko wybierane są przez młodzież. Szkoły zawodowe i technika powoli odzyskują swoją pozycję i coraz więcej uczniów zasila ich szeregi. Mając w świadomości braki kadrowe na rynku pracy warto zdecydować się na szkołę, która od razu przygotowuje do danego zawodu, poszukiwanego na rynku pracy. Edukację można kontynuować już w czasie wykonywania obowiązków służbowych. Wiele polskich firm wspiera swoich młodych pracowników, dofinansowując im studia wyższe na kierunku, który pozwoli rozwinąć umiejętności niezbędne w danym sektorze zatrudniania.

W dobie rosnącego deficytu polskich pracowników na rynku pracy rekrutacja rozszerzana jest na kraje wschodnie, gdzie bezrobocie jest dużym problemem. Z każdym miesiącem w Polsce pracę zawodową rozpoczynają tysiące obywateli Ukrainy, Białorusi czy nawet bardziej egzotycznych krajów jak Indie czy Nepal. Jednak skomplikowane procedury prawne mocno utrudniają zatrudnianie obcokrajowców, dlatego problem z niewystraczającą liczbą pracowników nasila się i tylko wdrożenie skutecznych programów doszkalających oraz rzetelna rekrutacja mogą uchronić polskie firmy przed utratą ciągłości pracy w wyniku braku możliwości obsadzenia danego stanowiska pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.